Határozzuk meg azt a valós p értéket amelyre az alábbi egyenletnek lesz legalább egy pozitív gyoke:


X^2+(2p-2)x+p+5=0


4P^2-8p+4-4p-20>=0

4P^2-12p-16>=0


(12+-20)8=-1; 4


p<=-1

p>=4


2-2p>{4P^2-12p-16}

4-8p+4p^2>4p^2-12p-16

4p>-20

p>-5


Ezek szerint -5<p<-=-1 U p>=4


De ez így nem jó. Miért??


2021. jan. 11. 12:55
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

2-2p>{4P^2-12p-16}


Itt a hiba.


Mutatok egy másik megoldási módot is;


Tudjuk, hogy egy másodfokú egyenletnek csak akkor gyöke a 0, hogyha a konstans tag 0, ez most p=-5 esetén valósul meg, ekkor az egyenlet:


x^2-12x=0, ennek két megoldása a 0 és a 12, tehát a p=-5 jó megoldás lesz.


Egyébként számoljuk ki azt, hogy mikor lesz két negatív gyök, azt egy kicsit könnyebb számolni; A Viéte-formulákból tudjuk, hogy


x1 + x2 = -b/a = -2p+2

x1 * x2 = c/a = p+5


Ha mindkét gyök negatív, akkor és csak akkor az összegük negatív ÉS a szorzatuk pozitív, tehát nekünk ezt az egyenlőtlenségrendszert kell megoldanunk;


{ -2p+2 < 0, ennek megoldása 1<p

{ p+5 > 0, ennek megoldása p>-5


A kettőt egybevetve azt kapjuk, hogy p>-5 esetén mindkét gyök negatív. A p=5-öt külön megnéztük, hogy jó megoldás, egyébként a két gyök mindenképp pozitív, tehát a paraméter lehetséges értékeit az R\]-5;végtelen[ halmazból kell vennünk. Vagy másként; p<=-5.

Persze itt még meg kellene nézni a diszkriminánst is, de szemmel láthatóan p<=-5 esetén a főegyüttható pozitív, a konstans tag 0 vagy negatív, így a -4ac tag mindenképp 0 vagy pozitív lesz, ezáltal mindig lehet gyököt vonni.

2021. jan. 11. 13:49
 2/15 A kérdező kommentje:

A megoldókulcs szerint p<=-1.


De akkor az nem jó.

2021. jan. 11. 14:45
 3/15 anonim ***** válasza:

Rosszul értelmeztem a megoldásomat...


1<p és p>-5 egyszerre a p>1 esetén lesz igaz, nem a p>-5 esetén.


Tehát ha p>1, akkor mindkét gyök negatív, tehát a lehetséges értékeket a p<=1 halmazon kell keresnünk.


Most jön az, hogy vizsgáljuk a diszkriminánst, amit már kiszámoltál; p<=-1 vagy p>=4. A p<=1-nek mindenképp teljesülnie kell, ezért a p<=-1 lesz nekünk a nyerő, és ez lesz a végső megoldás.

2021. jan. 11. 15:01
 4/15 A kérdező kommentje:

És ha pl az a kérdés hogy egy másodfokú egyenlet mindkét gyoke kisebb legyen mint egy akkor ezt jól csinálom így: ??


X^2 helyére 1-et helyettesitek, illetve x helyére is.

Majd ekkor kapok egy értéket a másodfokú egyenlet értelmezésére.


Először a rendes egyenlet diszkriminamsa alapján megnézem a kritériumot.


Majd amit írtam hogy x helyre 1-et helyettesitek, majd az így kapott értek kisebb részénél kisebb egyenlő, és a nagyobb részénél nagyobb egyenlő értékek lesznek a megoldások?


Tehát alapesetben a másodfokú egyenletnek a nagyobb egyenlő nulla értékeit ertekeinel lesznek a megoldások?


Vagy külön vizsgáljam meg x 0-val, x= -1-el stb?


Vagy x=1 esetén kapott másodfokú egyenlet gyokeinel kisebb vagy nagyobb értékek automatikusan jók lesznek?

2021. jan. 11. 19:13
 5/15 anonim ***** válasza:

Nem. Ha x helyére beírod az 1-et, és azt az egyenletet megoldod, akkor azzal csak azt tudod meg, hogy milyen p-re lesz az egyik gyök 1. Ebből nem lehet levonni semmilyen következtetést arra, hogy milyen p-re lesz kisebb a gyök 1-nél.


Két lehetőség van; ahogy szoktad, megoldod, vagyis felírod a megoldóképletet (és a diszkriminánsra kikötést írsz). Mivel az a kérdés, hogy mikor lesz mindkét gyök kisebb 1-nél, ezért a nagyobb gyököt kell összehasonlítanunk az 1-gyel, és azt az egyenlőtlenséget megoldani.


Pro megoldás: Toljuk egy a függvényt 1-gyel balra, ehhez x-hez hozzá kell adni 1-et; általánosan az ax^2+bx+c kifejezést 1-gyel balra eltolva ezt kapjuk: a*(a+1)^2+b*(x+1)+x. Ez azért jó, mert ha az eredetiben mindkét gyök kisebb volt 1-nél, akkor ebben a gyökök is eltolódnak balra, tehát kisebbek lesznek 0-nál. Ezt a verziót pedig már a Viéte-formulákkal könnyen meg lehet oldani, ahogy csináltam is.


Ha kiírod a példát, azt is megnézhetjük.

2021. jan. 11. 19:58
 6/15 A kérdező kommentje:

X^2+(p/2)x+(p^2-5)/2=0

Mely p értékekre lesz mindkét gyök kisebb min 1.


A diszkriminans azt határozza meg hogy -sqrt(40/7)<=p<=sqrt(40/7)


X 1-re p=(1+-sqrt(13))/2


Innen tovább nem tudom értelmezni hogy mi a megoldás.

2021. jan. 11. 20:19
 7/15 A kérdező kommentje:

A pró megoldás nagyon érdekes.

Nah azt gyakorolnom kell. Nehezen értem először, de nagyon érdekel.

Köszi.

2021. jan. 11. 20:21
 8/15 anonim ***** válasza:

Tehát felírod a megoldóképletet;


x1;2 = [-(p/2)+-gyök( p^2/4 - 4*(p^2-5)/2 )]/2


Láthatóan a "+"-os mindig nagyobb lesz, így csak azt kell elérnünk, hogy az kisebb legyen 1-nél:


[-(p/2)+-gyök( p^2/4 - 4*(p^2-5)/2 )]/2 < 1


Ebből egy sima másodfokú egyenlet lesz.


Másik lehetőség, amit mondtam; toljuk el 1-gyel balra az egyenletet:


(x+1)^2 + (p/2)*(x+1) + (p^2-5)/2 = 0


Kibontjuk a zárójeleket és általános alakra rendezzük:


x^2 + (p/2 + 2)*x + (p^2-5)/2 + (p/2) + 1 = 0


Most a kérdés az, hogy mikor lesz mindkét gyök negatív, így már a Viéte-formulákat tudjuk használni;


x1 + x2 < 0 -> -(p/2 + 2) < 0

x1 * x2 > 0 -> (p^2-5)/2 + (p/2) + 1 > 0


És ezt az egyenlőtlenségrednszert kell megoldani (és összevetni a diszkriminánssal).

2021. jan. 11. 20:33
 9/15 A kérdező kommentje:

Ha jó a gondolatmenetem akkor az eredeti egyenlet a(x+1)^2+b(x+1)+c=0

Ezt oldjuk meg, úgy hogy a nagyobbik gyök kisebb legyen mint nulla. Ez esetben a gyökök összege negatív, a szorzatuk pozitív.


És az eredeti példában ami jó lenne p-re, azt nem is kell megoldanunk.

Vagyis csak a diszkriminanst kell az eredetiben meghatározni.


Jól gondolom?

2021. jan. 11. 20:37
 10/15 anonim ***** válasza:

Igen, jól gondolod.


A diszkriminánssal kapcsolatos részt még át kell gondolnom.

2021. jan. 11. 20:40
1 2