Monotonitás és szélsőérték?


Adott az f(x) = x^2 * lnx függvény.

a. Vizsgálja meg a monotonítását.

b. Határozza meg a függvény legnagyobb értékét az [1,e] intervallumon.

A feladat addig megvan hogy deriválok és akkor ezt 0 val egyenlővé kéne tenni amire kijön valami nem egész szám azt tudom hogy ahol pozitív ott nő ahol negatív ott meg csökken, és ahol a második derivált pozitív akkor konvex ha negatív akkor konkáv de ennél a feladatnál valahogy nem jönnek ki a dolgok, valaki tudna segíteni?



2021. jan. 13. 15:49
 1/2 anonim ***** válasza:

a)

[link]

x>0

f'(x)=2x*lnx+x=x(2*lnx+1)

f'(x)=0 => lnx=-1/2 => x=e^(-1/2)=0,606

Ha 0<x<e^(-1/2), akkor f'(x)<0 => szig. mon. csökk.

Ha e^(-1/2)>x, f'(x)>1 => szig mon növ.

b)

A növekedés miatt a legnagyobb érték: f(e)=e^2*lne=e^2

2021. jan. 13. 16:09
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. jan. 13. 16:26