4,8 g tömegű metán-propán keverék elégetésekor 258 kJ hőmennyiség keletkezik. Hány m/m % metánt tartalmazott a gázelegy? KH (ch4) =-74,9 kH (c3h8) =-105 kH (h2o) =-286 kH (co2) =-394


Nagyon hálás lennék ha valaki ezt le tudná nekem vezetni

Köszönöm előre is



2021. jan. 16. 00:03
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia, én nem igazán értek a kémiához, de régebben szerepelt itt ez a kérdés.

Van is egy be nem fejezett levezetés benne, ami korrektnek tűnik:


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__4..

2021. jan. 16. 00:32
 2/4 anonim ***** válasza:
0%

x mol CH4 és y mol C3H8

x CH4 + y C3H8 + O2 → (x + 3y) CO2 + (2x + 4y) H2O

(1) 16x + 44y = 4,8

(2) (x + 3y) ∙ -394 + (2x + 4y) ∙ -286 - (x ∙ -74,9 + y ∙ -105) = -258

891,1x + 2221y = 258

A) (1)-et megszorozva 258/4,8=53,75-tel

(1) 860x + 2365y = 258

(2) 891,1x + 2221y = 258

és kivonva (2)-ből:

31,1x = 144y

x / y = 144 / 31,1 (molarány)

→ 144∙16 / 31,1∙44 = 2304 / 1368,4 (tömegarány)

tömeg%(CH4): 2304 / (2304 + 1368,4) ∙ 100 = 62,7

B) (1)-et megszorozva 2221/44=50,48-cal

(1) 807,6x + 2221y = 242,3

(2) 891,1x + 2221y = 258

és kivonva (2)-ből:

83,5x = 15,7

x = 0,188 (mól) → 0,188 ∙ 16 = 3,0 (tömeg)

tömeg%(CH4): 3,0 / 4,8 ∙ 100 = 62,5

Megjegyzés: az A) megoldási útvonal elegánsabb és pontosabb is.

2021. jan. 16. 12:20
 3/4 anonim ***** válasza:

Egye fene, leírom a középiskolás dedót is 3.-nak:

C) (1)-ből kifejezve y-t

(1) y = (4,8 - 16x) / 44

és beírva (2)-be:

891,1x + 2221 ∙ (4,8 - 16x) / 44 = 258

x = 0,188 → B)

2021. jan. 17. 13:56
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat
2021. jan. 22. 11:13