Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell ezt a mondatot elmezni?

Hogy kell ezt a mondatot elmezni?

Figyelt kérdés

„Más korszak, mit lelkem néha fájlal”

Ez egy alárendelő összetett mondat, de fogalmam sincs, hogy kell leelemezni. Valaki segítene?



2021. jan. 18. 17:21
 1/3 anonim válasza:

Hali, nyolcadikos vagyok, megpróbálok segíteni. Ugye beszélünk főmondatről és mellékmondatról. Húzz egy vonalat a vesszőnél, jelöld a mondat első felét 1-essel, a második felét pedig 2-essel. Mi az alárendelő összetett mondat? A főmondatnak alá van rendelve a mellékmondat. A mellékmondat kiegészíti a főmondatot, tehát plusz információkat közöl. Ez esetben a mondat első fele a főmondat. Elemezzük a főmondatot. Mit állítunk? más. (két vonallal aláhúzzuk a más szót) mi a más? a korszak más, ezért ez az alany (ezt egy vonallal húzzuk alá). Okés, most már leelemeztük a főmondatot. Most találjuk meg az utalószót és a kötőszót. (Röpdolgozatban nem ez az elemezés sorrendje, de nekem így sokkal jobban megy) Az utalószó a főmondatban található, és ez lehet: az, olyan, annyi, annyiszor. A kötőszó a mellékmondatban van, és lehet: aki, ki ami, mi, amilyen, milyen.

Ebben az esetben: Más korszak !az!, !mit! lelkem néha fájlal

Az "az" az utalószó, a "mit" pedig a kötőszó, de mivel a mondatban az utalószó rejtett, így azt zárójelben írd fel a korszak szó után. Oké, most már csak ágrajzot kell csinálnunk. Rajzolj egy karikát, írj bele egy 1-est. A karika aljából, húzz lefelé egy vonalat, aminek a végére rajzolj egy téglalapot. Ebbe írd bele a 2-est, majd a téglalap mellé írd ezt: A. Csak egy nagy "A"-t írj. (A, mint Alanyi alárendelő összetett mondat, mivel a korszak az "az", ebben az esetben "a korszak", az alany.


Remélem segítettem!

2021. jan. 18. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon sokat segítettél:)))
2021. jan. 18. 18:13
 3/3 BringaManó ***** válasza:

Ahogy írod: "Más korszak !az!, !mit! lelkem néha fájlal"


Tehát az alany az "az", és az állítmány a "korszak", amelynek a jelzője a "más".


(Mellesleg az eredetiben ott az utalószó:

[link]

"Más korszak az, mit lelkem néha fájlal,")


És a mellékmondat elemzése még hátra van...


mi? lelkem - alany

mit állítunk? fájlal - állítmány

mit? mit – tárgy (ami a kötőszó)

mikor? néha - időhatározó


az ágrajzban pedig kéne szerepelni a mondatrészeknek is, nem?

vagy csak az összetett mondat két tagmondatának?... :-o


de ez csak tipp, nagyon rég voltam nyolcadikos, javítsátok ki, kérlek! :-) köszönöm.

2021. jan. 19. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!