Segítség kémia feladat?

Figyelt kérdés
Tudna valaki segíteni nekem egy kémia feladatban? elakadtam :(

2021. jan. 25. 12:52
 1/5 anonim ***** válasza:
mi a feladat?
2021. jan. 25. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Hasonlítsuk össze az ezüst-halogenidek tulajdonságait, és egészítsd ki a táblázatot!

EN(Ag) = 1,9 EN(F) = 4 EN(Cl) = 3 EN(Br) = 2,8 EN(I) = 2,5


AgF AgCl AgBr AgI

Szín

Oldhatóság vízben színtelen fehér sárgásfehér halványsárga

Jól oldódik vízben

EN Nagy (4 )

Rácsot összetartó kötés,

és rácstípus

Ionos kötés, molekularács



nem tudom mennyire maradt meg a táblázat ,de nem értem ezt a feladatot :(

2021. jan. 25. 13:05
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
nem elakadtál hanem mással akarod megcsináltatni ami nem lenne baj ha őszinte lettél volna még meg is csináltam volna neked
2021. jan. 25. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

@3

Ha nem teszik a kérdés ne írj választ

2021. jan. 26. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A feladat lényege:

Az AgNO3-ba cseppentett halogenidoldatok az ezüsttel reagálnak, vele ionos vegyületet alkotnak.


AgNO3 + NaF -> AgF + NaNO3

AgNO3 + NaCl -> AgCl + NaNO3

AgNO3 + NaBr -> AgBr + NaNO3

AgNO3 + NaI -> AgI + NaNO3


Oldódás

Az ezüst nem tipikus fém, ugyanis EN értéke meglehetősen nagy. Ezért halogenidekkel való vegyületeiben klór->jód irányban folyamatosan nő a kovalens jelleg. Ennek növekedésével csökken a molekulán belüli polarizáció, ami egyre nehezebbi teszi a vízmolekuláknak, hogy hidrátburkot képezzenek. A fluor azért kivétel, mert legnagyobb EN értéke miatt ionos vegyületet alkot az ezüsttel, így létrejöhet a szolváció.


Rácstípus

Fentebb tárgyalt okok miatt a rács a fluornál ionos, a többinél átmenetes kötések miatt változik a kristályrács. A klasszikus értelemben ettől függetlenül ezek mind ionkristályos anyagok. Tehát a rácsot összetartó erő itt is az ionos kötés - melyhez párosul a kovalens jelleg. Az adott tankönyvnek megfelelő jelölést fogják elfogadni


Színe

Az ezüst halogenidek színe fluor->jód irányba mélyül. A fluorid, klorid fehérek, a bromid halványsárga, a jodid erősen sárgás színű. Minél nagyobb el halogenid ionja, annál könnyebben gerjeszthető a legkülsőbb elektronja, így azt színesnek látjuk.

2021. jan. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!