Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miért nehéz megoldani még az...

Miért nehéz megoldani még az egyszerű egyenleteket is?

Figyelt kérdés

Egyszerűen hiába nézem ezeket a videókat, mert egy idő után annak a példának a megoldása rögzül, de ha kitesznek élem egy másikat, nem tudom megcsinálni. Még a legegyszerűbbet sem. Összevonások, az X-et ide-oda rakosgatni, teljesen belezaadok. Nincs egy komplett megoldási terv, amit minden első fokú egyenletre tudnék az alkalmazni. Itt vannak az egyenletek, amiket meg kellene oldanom, de inkább hozzá se kezdtek már.


Már mindjárt elsírom magam, annyira ideges vagyok.


2021. febr. 2. 17:14
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Egyébként engem már csak az érdekelne, hogy a másodfokú egyenletek véglegesen megölnek majd engem, ha ennyi a "tudásom"?


10.-es vagyok, így hamarosan találkozok azokkal is.

2021. febr. 2. 19:27
 12/13 anonim ***** válasza:
100%

A másodfokú egyenletek jóval könnyebbek lesznek, ott "csak" a megoldóképletet kell betanulni (ami kis gyakorlással elsajátítható).


A zárójelbontásnál alapvetően igazad van, HA így néz ki:


(3x+5)+...


Ebben az esetben a zárójel gyakorlatilag 1-gyel van megszorozva, amivel elvégezve a zárójelbontást a zárójelen belüli kifejezést kapjuk, ezért "hagyható el" ilyen esetekben a zárójel gond nélkül.


Azonban most (x-4)*(x+3) van. Az ilyen zárójelbontásnak van egy nagyon szép geometriai levezetése, ami a téglalap területének kiszámításán alapul. A lényeg, hogy a zárójeles kifejezésben található tagokat összeszorozzuk, mindenkit mindenkivel, a zárójeleken keresztül:


x-et megszorozzuk x-szel: x*x = x^2 (x a másodikon)

x-et megszorozzuk 3-mal: x*3 = 3x

(-4)-et megszorozzuk x-szel: -4*x = -4x

(-4)-et megszorozzuk 3-mal: -4*3 = -12


Tehát (x-4)*(x+3) = x^2 + 3x - 4x - 12, itt pedig össze tudunk vonni, így x^2-x-12 kifejezést kapjuk a zárójelbontás kibontásának eredményeként.


Ez alapján próbáld meg az (x+6)*(x+2) zárójelét felbontani, és ha ez megvan, akkor próbáld meg az egyenletet levezetni. Abból kiderül, hogy mi nem megy még.

2021. febr. 2. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

(x-4)(x+3)+25=(x+6)(x-2) (felbontom a zárójelet)

x^2+3x-4x-12+25=x^2+6x-2x-12

(Összevonom)

x^2-x+13=x^2+4x-12

(Kivonom x^2-t mindkét oldalról)

-x+13=4x-12

(Hozzáadok x-et minkét oldalhoz)

13=5x-12

(Hozzáadok 12-t mindkét oldalhoz)

25=5x

(Osztok 5-tel)

x=5


Ellenőrzés:

(x-4)(x+3)+25=(x+6)(x-2)

(5-4)(5+3)+25=(5+6)(5-2)

1*8+25=11*3

8+25=33

33=33


Ha ilyet látsz, hogy (x-4)(x+3) akkor minden tagot szorzol minden taggal (kivéve amik egy zárójelben vannak) szóval: x*x+x*3+(-4)*x+(-4)*3

Azaz

x^2+3x-4x-12

És akkor végzed el a zárójel felbontását.

2021. febr. 2. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!