Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell megoldani a következ...

Hogy kell megoldani a következő egyenletet (x-1) /[gyök (5x+1) ]=gyökx?

Figyelt kérdés
Én úgy csináltam,hogy négyzetre emeltem kivontam mindkét oldalból x-et....így az egyik oldalon 0 maraddt, am ásikon pedig egy emeletetst törtet kaptam mert közös nevezőre hoztam....mivel 0-val egyenlő ezért csak a számláló lehet 0, ígymegoldottam azt a másodfokú egyenletet....kijött -1 és 1/4.....a -1 a kikötés miatt alapból nem jó, és bár '/4 megfelel a kikötésnek, ellenőrzéskor mégsem jó....miért? :S valaki levezetné?

2016. febr. 4. 20:50
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
52%
Hali! A -1 nem megoldás, az 1/4 pedig ellenőrzéskor is kijön, hogy megoldás, nézd meg még egyszer.
2016. febr. 4. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
38%
Előző vagyok: Gyök alatt 1/4 az ugye plusz meg mínusz 1/2 is lehet. Lehet, ezt nem vetted észre ellenőrzésnél, de csak egy tipp :)
2016. febr. 4. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
basszus...tényleg....szóval akkor jól oldottam meg csak az ellenőrzéskor ezt nem vettem figyelembe? xd
2016. febr. 4. 21:55
 4/19 bongolo ***** válasza:

Nincs igaza #2-nek! √(1/4) nem lesz -1/2!

A négyzetgyök mindig pozitív.


Ennek az egyenletnek nincs megoldása, ha a valós számkörben kell maradni. Ha komplexbe is mehetünk, akkor a -1 megoldás.

2016. febr. 4. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 bongolo ***** válasza:

Még valami:

Egyrészt kikötés az, hogy x≥0 (valamint 5x+1 ≥ 0, de ez gyengébb).

Aztán a négyzetreemelés előtt mivel a négyzetgyökös kifejezések nem negatívak, ezért ki kell azt is kötni, hogy x-1 sem negatív, vagyis x≥1. A négyzetreemelés be tud hozni hamis gyököt, a kikötés hiányában úgy jött be az 1/4.

2016. febr. 4. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
0%
2. vagyok. Nincs igaza :) gyök alatt nem lehet minusz szám, ez igaz, de az 1/4 van gyök alatt. Annak az eredménye viszont lehet mínusz is! Nézz csak meg egy egyszerűbb példát. Gyök alatt 25 lehet mínusz 5 is, hisz mínusz 5 a másodikon az plusz 25! Amire a válaszoló gondol, az az hogy nem lehetne gyök alatt mínusz 25.
2016. febr. 4. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 bongolo ***** válasza:
46%

Továbbra sincs igazad. √25 = 5, pozitív. A gyök definíció szerint egy nemnegatív szám.


Nézz utána, mielőtt megint rosszat írnál másoknak.

pl. a Wikipédia ezt írja:

[link]

Arra a részre figyelj, hogy "... azt a szintén nemnegatív számot értjük, ..."

2016. febr. 5. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Röviden: tehát akkor nincs megoldás...igaz?
2016. febr. 5. 12:42
 9/19 A kérdező kommentje:
Illetve ha négyzetre emelek valamit, akkor azt ki kell kötnöm,hogy az nem negatív?
2016. febr. 5. 12:44
 10/19 Fibonacci ***** válasza:

Érdemes megjegyezni, hogy gyökös egyenletek eredményét mindig ellenőrizni kell - nem csak az esteleges számolási hibák miatt - mert az is lehet hamis, ami megfelel a kikötéseknek.


(Ha azonosság miatt végtelen sok megoldást kapunk, akkor az már egy másik kérdés.)

2016. febr. 5. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!