Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 1,1-diklórbután és NaNH2...

1,1-diklórbután és NaNH2 reakciójában mi keletkezik?

Figyelt kérdés

2021. febr. 5. 13:02
 1/4 Silber ***** válasza:
Nem tudom fellép-e valamiféle extra hatás a valóságban, de mivel a klór jó lelépőcsoportnak számít, így megkockáztatom bután-1,1-diamin és nátrium-klorid.
2021. febr. 5. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Kedves Silber! Kérlek ne vedd zokon, régóta ismerem a válaszaidat és nagy tisztelőd vagyok, de ezúttal sajnos mellément a tipped. A klóratom valóban kiváló távozócsoport, de itt emellett még az is fontos, hogy az alkalmazott reakciópartner milyen szerepet tölt be. Ha nukleofilként viselkedne, akkor lehetne elvileg a diamin a helyes válasz, de ezzel két gond is van. Az egyik, hogy a geminális diamonok nem stabilak, és ammóniakilépéssel iminné alakulnak (hasonlóképpen, mint a geminális diolok, amik vízvesztéssel karbonilcsoporttá). Másik gond, hogy itt a nátrium-amid sokkal inkább bázis mint nukleofil, vagyis a halogénatom szubsztitúciója helyett a HCl eliminációja lesz sokkal kedvezményezettebb folyamat. A nátrium-amid annyira erős bázis, hogy mindkét halogénatomot le tudja tépni. Első lépésben tehát 1-klórbut-1-én keletkezik, majd utána but-1-in.
2021. febr. 5. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Silber ***** válasza:
Ám legyen. :) Én is szeretek tanulni.
2021. febr. 5. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
33%

Érdemes ilyenkor fölírni az egyenletet is:

Cl2CH-CH2-CH2-CH3 + 2 NaNH2 = CH≡C-CH2-CH3 + 2 NH3 + 2 NaCl

2021. febr. 6. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!