Hermann Roland kérdése:

Mekkora eredő erő hat az 50 N súlyú testre, ha álló helyzetből indulva 2 m/s sebességet 1 m hosszon ér el?


2021. febr. 10. 19:12
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
53%

1. Határozd meg a test tömegét!

2. Mekkora lesz a mozgási energiája, ha eléri az adott sebességet?

3. Ennyi munkát végzünk rajta, az erő kiszámítása: F = W / s

2021. febr. 10. 19:14
 2/20 A kérdező kommentje:

számításaim alapján:

m=5kg

t=0.5s

a=4m/s^2

F=a*m=4*5=20N


A megoldókulcs szerint csak 10N, ezért nem értem

2021. febr. 10. 19:20
 3/20 Mojjo ***** válasza:

Hogy jött ki az a t = 0,5s?


Ha belegondolsz, az átlagsebessége egyenletes gyorsulásnál a kezdő és a végsebesség számtani közepe, azaz (0+2)/2, tehát 1 m/s. 1 métert tesz meg 1m/s sebességgel. Akkor mennyi lesz a t? Így pedig mennyi az a?

2021. febr. 10. 19:36
 4/20 anonim ***** válasza:

Ahogy egyes írta.

A számításaidat a meglévő adatok alapján nem lehetne elvégezni,ezért rosszak... (értsd:honnan jött a 0,5s?

2021. febr. 10. 19:37
 5/20 Mojjo ***** válasza:
@1, @4: Nem kell semmi mozgási energia, meg munka nekünk. A kérdező #2-ben leírt gondolatmenete tökéletes, csak t-t számolta rosszul.
2021. febr. 10. 19:44
 6/20 A kérdező kommentje:
az időt úgy számoltam, h s/v ami, 1m/2s, azaz 0.5
2021. febr. 10. 19:58
 7/20 anonim ***** válasza:
Azt vágod, hogy ez gyorsuló mozgás?
2021. febr. 10. 20:00
 8/20 A kérdező kommentje:
Akkor a gyorsuló mozgásnál mi lenne a helyes képlet az időre?
2021. febr. 10. 20:01
 9/20 A kérdező kommentje:
t=(1/2v)/2
2021. febr. 10. 20:14
 10/20 Mojjo ***** válasza:

@6: Hű, itt valami összekeveredett.

t = s/v valóban. Ha nincs gyorsulás, akkor nem is kell semmivel kiegészíteni, ha gyorsuló mozgásról van szó, akkor ez a képlet viszont akkor és csak akkor jó, ha v-vel az átlagsebességet jelöljük.

Az átlagsebesség egyenletes gyorsulásnál (v1+v2)/2, ahol v1 a gyorsulás kezdetekori sebesség v2 pedig a sebesség a gyorsulás végén (illetve általánosságban a vizsgált időintervallum elején és végén).

Itt 0 m/s-al kezdődünk és 2 m/s-ra gyorsulunk fel, így az átlagsebesség (0+2)/2 = 1m/s lesz.

Azt mondtuk, hogy t = s/v. Azaz t = (1m)/(1m/s) azaz 1s.


Amikor valamit behelyettesítesz valahova, nézd meg, hogy a mértékegységek stimmelnek-e (dimenzióanalízis light :D). Ha azt mondod, hogy s/v az 1m/2s akkor fel kell, hogy tűnjön, hogy szerinted a sebesség az 2 másodperc (hisz akkor v = 2s). De a másodperc biztos a sebesség mértékegysége? Ráadásul az 1m/2s-ből 0,5m/s lesz, nem 0,5s. Szóval mindig figyelj a mértékegységekre és akkor kiszúrhatod a saját hibáidat.

2021. febr. 10. 20:15
1 2