Egység oldalú négyzet oldala, és az egység oldalú négyzet átlója összemérhető e?


Ekkor legyen az oldal a.

Legyen az átló f.


a=e*n

f=e*m


2a^2=f^2


2e^2*n^2=e^2*m^2

2n^2=m^2


Ez nem igaz mivel a primtenyezos felbontásban a kitevok száma páros a jobb oldalon, a negyzetszam miatt.

Ez a bal oldalon nem teljesül.


Itt a kérdésem ez:


Miért az a válasz hogy az átló nem racionális szám???


Nem inkább az a válasz hogy az átló nem egész szám?


2021. febr. 17. 08:52
 1/7 anonim ***** válasza:
Az átló az oldal gyök2-szerese, ami egy irracionális szám.
2021. febr. 17. 09:56
 2/7 anonim ***** válasza:

Ott hibádzik a gondolatmeneted, hogy azt feltételezed, hogy n és m egész (sőt, természetes) számok, hiszen csak azoknak létezik prímtényezős felbontása.

De ahogy 1-es is írja: Pi-te miatt az átló = gyök(a^2 + a^2) = gyök(2*a^2) = gyök(2)*a, azaz az átló az oldal gyök(2)-szerese, ami valóban irracionális szám.

2021. febr. 17. 10:03
 3/7 A kérdező kommentje:

Jah igen elfelejtettem írni.

Az én gondolatomban feltételeztem hogy m és n egész pozitív szamok.


De az elgondolasom jó? Tehát hogy azt megállapítani hogy összemérhető e két szám, ahhoz kell lenni egy számnak, ami mindkettő számban megvan egész szám szorzatakent.


De itt ahogy írtátok, már az elején kibukik hogy az egyik oldal=a, az átló pedig=a*sqrt(2).


És itt a “kozos nevező” az “a” lesz.

Ez az egyik oldalnak az egyszerese, a másik oldalnak pedig a gyök kétszerese.


Az én gondolatom az volt hogy egészekre is Bizonyitsuk be.

2021. febr. 17. 10:20
 4/7 anonim ***** válasza:

"De az elgondolasom jó? Tehát hogy azt megállapítani hogy összemérhető e két szám, ahhoz kell lenni egy számnak, ami mindkettő számban megvan egész szám szorzatakent."

Nem feltétlenül. Ha a = 1/2, akkor az átló gyök(2)/2. Hol van itt egész szám?

2021. febr. 17. 10:54
 5/7 A kérdező kommentje:

Ezt mondom.

Éppen ezért nem összemérhető.


De akkor ez mit jelent?


[link]


Itt a link szerint akkor összemérhető két szakasz, vagy két szám ha van olyan szakasz rész, vagy szám amit ha egész számmal szorzunk akkor megkapjuk a két számot.


Tehát ha van olyan értek ami mindkettő számban megvan egész szám szorzatakent.

2021. febr. 17. 14:18
 6/7 anonim ***** válasza:

Két szám akkor összemérhető az ókori görgök szerint, ha mindkettő racionális, hiszen akkor közös nevezőre hozhatóak. A gyök(2) viszont irracionális.

A levezetésed amúgy teljesen jó, egy lépés hiányzik csak, hogy kiderüljön belőle, hogy nem összemérhetőek:

ha 2n^2=m^2, akkor mindkét oldalon gyököt vonva gyök(2)n=m adódik, azaz az átló gyök(2)-szerese az oldalnak, ami nem racionális, így az ókori görögök mércéje alapján nem minősülnek összemérhetőnek.

2021. febr. 17. 16:02
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a segitseget.
2021. febr. 17. 19:59