Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Adott 3 térbeli vektor(a,b,c)...

Adott 3 térbeli vektor(a,b,c) által meghatározott paralelepipedon. Ebbe a paralelepipedonba hányszot fér bele az a,b,c vektorok által meghatározott tetraéder, 4 vagy 6?

Figyelt kérdés
Nincs igazán térlátásom, eddig 4re tippeltem de most inkább a 6 fele hajlok

2021. márc. 18. 01:04
 1/8 2*Sü ***** válasza:

Négyszer. Ha egy olyan koordinátarendszert veszünk, aminek az egységvektorai az a, b, c vektorok, akkor ebben a paralelepipedon egy kocka lesz, a tetraéder meg olyan, aminek három egyenlő éle van, a másik három éle meg √2-szörös. Egy tetraédernek három éle a kocka három élére fog ráfeküdni, a másik három éle egy-egy lapátlóra. A kockának 12 éle van, egy-egy tetraéder ebből 3-3 élre fekszik rá, így 12/3=4 ilyen tetraéder van. Illetve a tetraéder √2 egységnyi oldalai egy-egy lapátlóra fekszenek rá, de itt két tetraéder találkozik. A kockának 6 oldal van, így 6 lapátlója, egy-egy tetraéder ebből 3-3-ra fekszik rá. De mivel egy lapátlón két tetraéder találkozik itt is az jön ki, hogy 2*6/3=4 tetraéder van.


Területszámításból is ki lehetne indulni, csak a tetraéder, mint háromszög alapú gúlának a területét pont a fentiből lehet egyszerűen levezetni.

2021. márc. 18. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

"Összevetve a paralelepipedon térfogatképletével kapjuk, hogy a tetraéder térfogata hatoda annak a paralelepipedon térfogatának, amit ugyanaz a három él feszít ki."

[link]

2021. márc. 18. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 2*Sü ***** válasza:
No igen, azt kihagytam a számításból, hogy az általam leírtaknál a négy tetraéder nem tölti ki a kocka térfogatát.
2021. márc. 18. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Még egy link:

[link]

2021. márc. 18. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2*Sü ***** válasza:
Nem, még csak az előző válaszom sem igaz. #2-nél a pont. Elnézést, kicsit én is belekeveredtem, úgy tűnik így éjjel az én térlátásom is cserben hagy.
2021. márc. 18. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm !
2021. márc. 18. 08:55
 7/8 A kérdező kommentje:
Már értem képletek szerint hogy 6, de még mimdig nem tudom térben elképzelni :( tehát addig oké hogy a paralelepipedon 4 sarkába teszünk egy egy tetraédert, de a maradék helyre, a paralelepipedon "belsejébe" jonnan tudom hogy pont kettő fér be még?
2021. márc. 18. 21:06
 8/8 A kérdező kommentje:
Ja most nézem egyik linken van egy elég jó rajz róla :)
2021. márc. 18. 21:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!