Hogy kell megoldani ezt a feladatot?


Nem tudok rákeresni. A lényeg, hogy 2x és kétféle művelet van az egyenletben. Addig eljutottam, hogy 1,09375*x-x = 2,34375. Eddig tuti jó. De mit kell csinálni tovább, hogy megtudjam mennyi az X? Miért nem jó az, ha leosztok 1,09375-el? Az tuti nem jó, pedig máskor lehet ilyet csinálni, hogy egy szorzásnál az egyik taggal leosztok. Akkor az eltűnne és lenne x-x = 2,14 körül. De ugye nem jó, mert az x-x, az 0 :D.


Pld. előtte volt olyan rész, hogy 1,09375*x = 1*x+2,34375. Ott jó volt, hogy leosztottam 1-el, arról az oldalról eltűnt, a másik oldal meg maradt ugyanannyi. Itt miért nem jó? Köszi a válaszokat :) Megérteni szeretném.



2021. márc. 18. 09:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
El tudnád nekem magyarázni, hogy hogyan jön ki szerinted az „x-x=2,14 körül” egyenlet az osztásból?
2021. márc. 18. 09:45
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Vond össze az x-es tagokat, akkor már oszthatsz az x együtthatójával.
2021. márc. 18. 09:49
 3/10 A kérdező kommentje:
Igen! Hogy jobban elmagyarázzam, hogy gondolom (lehet rossz), párhuzamba állítanám azzal, amikor 1-el osztottam, ami a végén írtam. Tehát ott is, amikor osztottam 1-el, azt az oldalt, onnan eltűnt. Osztani kell, mivel az 1 szorzásban szerepel. Itt is osztottam 1,09375-el, akkor azzal arról az oldalról eltűnik és marad az x-x. A másik oldalnál pedig nyilván ugyanezt meg kell tennem, hogy fent maradjon az egyensúly. A másik példánál 1-el osztottam az oldalt, de akkor marad ugyanaz minden. Itt 2,34375/1,09375-el, az 2,143, kerekítve.
2021. márc. 18. 09:49
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

3: "Itt is osztottam 1,09375-el, akkor azzal arról az oldalról eltűnik és marad az x-x"


Dehogy az marad! Minden tagot osztani kell, így x - x/1.09375 maradna a bal oldalon.

2021. márc. 18. 09:51
 5/10 A kérdező kommentje:
Ja, tényleg :D
2021. márc. 18. 09:52
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszi :) Ment a zöld

ó

2021. márc. 18. 09:57
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát ott is, amikor osztottam 1-el, azt az oldalt, onnan eltűnt. Osztani kell, mivel az 1 szorzásban szerepel."


Nem túl meglepő módon, hogyha 1-gyel osztasz, akkor nem történik semmi... Elvégre valami olyasmit tanultál, hogy ha egy számot elosztasz 1-gyel, akkor magát a számot kapod vissza; 1/1=1, (-9)/1=-9, pi/1=pi, stb. .


Abban igazad van, hogy mivel szorzás van, ezért osztani kell, csak épp az nem mindegy, hogy mit kell osztanod. Ezeket a dolgokat úgy lehet a legkönnyebben megérteni, hogyha lépésről-lépésre végzed a műveleteket, és nem olyan elnagyoltan, ahogyan a tanárok többsége tanítja...


1,09375*x-x = 2,34375 | rendben, oszzunk 1,09375-tel:


(1,09375*x-x)/1,09375 = 2,34375/1,09375 | a törteknél valami olyasmit tanultunk, hogy ha azonos nevezőn vannak a törtek, akkor azokat kivonva egymásból az eredményt úgy kapjuk, hogy a számlálókat kivonjuk, a nevező pedig marad; a/b - c/b = (a-c)/b. Na most ugyanez visszafelé is műkdöik, tehát az (1,09375*x-x)/1,09375 törtből (1,09375*x)/1,09375 - x/1,09375 lesz. Ebből is látszik, hogy ha különbséget osztunk, akkor a KÜLÖNBSÉG MINDEN TAGJÁT osztani kell, és nem csak azt, amelyik nekünk szimpatikus (ugyanez igaz az összegre is). Szorzás esetén viszont hasonló megfontolások útján lehet rájönni, hogy miért csak az egyik tényezőt osztjuk, és nem az összeset.

2021. márc. 18. 09:58
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi ,ez hasznos volt! De az én példámban, az 1-esnél nem az volt, hogy nem kellett minden tagot osztani, hanem az, hogy ott is kellett osztani a tagot, csak az 1-es miatt nem vettem észre, hogy leosztottam, mert ugye 1-el osztásnál nem változik. Ez vitt be az erdőbe :D. De közbe leosztottam, csak nem vettem észre, mert nem változik. De azt tudtam, hogy 1-el osztva ez a szabály, azt írtam is.
2021. márc. 18. 10:22
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi, most rájöttem. Ha jól értem, csak meg kell oldani a műveletet. 1,09375*x - 1 (ez nincs kiírva, de attól függetlenül ott van)*x, az 0,09375*x = 2,34375. Ezt leosztom, marad X = 25.
2021. márc. 18. 11:23
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan.
2021. márc. 18. 11:26