Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az alábbi mondat tagadása?

Mi az alábbi mondat tagadása?

Figyelt kérdés

A lányok szeretik a focit.

Ha nem az, amit a szavazásban kiírtam, válaszban jelezd, ha meg szeretnéd indokolni, hogy miért arra szavaztál, azt is szívesen fogadom! :)



2021. márc. 30. 10:31
A kérdező szavazást indított:
A lányok nem szeretik a focit.
Van olyan lány, aki nem szereti a focit.
17 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
51%

Tagadás során az állítmány elé tesszük a tagadószót. Mit állítunk? Szeretik. Tehát a tagadás, hogy NEM szeretik.

Az állítmány nem feltétlenül ige. Ez az alma piros. Mit állítunk? Piros. (Melléknév.) Tagadás: Ez az alma NEM piros.

2021. márc. 30. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Ez a matematikai negációban is megállná a helyét?


Azt tudjuk, hogy a "Mindenki szereti a focit" tagadása NEM az, hogy "Senki nem szereti a focit", hanem az, hogy "Van olyan (ember), aki nem szereti a focit". De köszönöm a választ!

2021. márc. 30. 10:40
 3/15 anonim ***** válasza:
51%
igen. :)
2021. márc. 30. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Várjál, ha az állítmány elé teszed a tagadószót, akkor a "Mindenki szereti a focit" tagadása az lenne, hogy "Mindenki nem szereti a focit", amit ha értelmezek, nekem úgy jön le, hogy "Senki se szereti a focit".


Azonban ha az alany elé teszed ("Nem mindenki szereti a focit") akkor már értelmezve az jön le, hogy "Van olyan, aki nem szereti a focit".


Angolul gondolkozva ugyanez jönne le, "Everyone likes soccer" ha az állítmányt tagadod, akkor "Everyone doesn't like soccer", ami szintén inkább azt jelentené, hogy "Nobody likes soccer", ellenben ha az alany elé teszed, akkor már Not everyone lesz, ha azt értelmezed, akkor pedig az már inkább a helyes válasz lenne, tehát "There is somebody who doesn't like soccer".


Viszont itt megkavart, hogy az eredeti mondatban nem mindenki az alany, hanem "a lányok" - és hogy ez ugyanazt jelenti-e, mintha "minden lány" lenne ott. mert ha "minden lány" van ott, akkor már a "van olyan lány aki nem" tagadás lesz a befutó. Ha úgy van, hogy "a lányok", az viszont megkavart.

2021. márc. 30. 10:45
 5/15 krwkco ***** válasza:

A mondat más megfogalmazásban:

Ha valaki lány, akkor abból az következik, hogy szereti a focit.

A tagadása:

Ha valaki lány, akkor abból nem következik az, hogy szereti a focit.

Más szavakkal van olyan lány, aki szereti a focit. Vagy lehet olyan lány, aki szereti a focit, nem tudjuk.

Ha abból indulunk ki, hogy a mondat és a tagadása lefedi az összes esetet, akkor a nem tudjuk eset is tagadás.

Például:

Élnek olyan lények az univerzumban, akiknek három lábuk van.

Nem élnek olyan lények az univerzumban, akiknek három lábuk van.

Nem tudjuk, hogy élnek-e olyan lények az univerzumban, akiknek három lábuk van.

Ha a harmadik eset áll fenn, akkor sincs igaza az első mondat állítójának.

2021. márc. 30. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 krwkco ***** válasza:

Ezt a mondatot elrontottam:

"Más szavakkal van olyan lány, aki szereti a focit."

Helyette:

Más szavakkal van olyan lány, aki nem szereti a focit.

2021. márc. 30. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Baluba ***** válasza:

Egy A állítás tagadása mindig az, hogy: Nem igaz az, hogy A. Nyilván ezzel minden, metanyelvben egyenértékű mondat is tagadás lesz.


Jelen esetben a tagadás: Nem igaz az, hogy a lányok szeretik a focit. Ez biztosan jó válasz. Az én értelmezésemben metanyelven (vagyis magyarul) amikor azt mondjuk, hogy egy csoport szeret valamit, akkor a csoport minden tagjára gondolunk. Ekkor pedig az előző tagadást kibonthatjuk arra, hogy: Van olyan lány, aki nem szereti a focit.

2021. márc. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 krwkco ***** válasza:

#7 Baluba

Igazad van, ha egy véges, jól meghatározott csoportra gondolunk. De mi van akkor, ha ez a csoport nem zárt?

Mi a helyzet az ezután születendő lányokkal? Ha úgy gondoljuk, hogy az állítás rájuk is vonatkozik, akkor csak akkor igaz, ha a lányságból okozatilag következik a fociszeretet.

Több megoldás is létezik.

#6

2021. márc. 30. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Baluba ***** válasza:

A válaszom szempontjából teljesen indifferens, hogy ki tartozik bele a "lányok" halmazába (ha már vitatkozunk, akkor használjuk a rendes nevet, ne a csoportot, mert a végén még valaki számonkéri rajtam a lányok asszociativitását...), ameddig minden említés során ugyan azt értjük alatta.


A halmaz végessége szintén nem fontos, végtelen halmazokról minden gond nélkül tudunk állítani bármit.


A halmaz eleve nem lehet rosszul meghatározott, különben matematikailag nem is beszélhetünk állításról, csak köznyelvileg. Az nem az én asztalom.


A halmaz (csoport) zártságát meg nem is tudom értelmezni (pontosabban csak topológiai értelemben, de szerintem nem erre gondolsz..), de mint az előző pontokban kifejtettem, nem is érdekes.

2021. márc. 30. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 krwkco ***** válasza:

De a kérdezőnek azt válaszolnám, hogy egy házifeladatban elegendő annyi, hogy van olyan lány, aki nem szereti a focit.

Ahogy #2-ben írtad.

2021. márc. 30. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!