Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Magas hőmérsékleten a fehérjék...

Magas hőmérsékleten a fehérjék kicsapódnak oldatukból. Miért?

Figyelt kérdés

2021. ápr. 12. 17:19
 1/2 Z003 ***** válasza:
55%

A denaturáció következtében a fehérje elveszti biokémiai hatását. A denaturációt kiválthatja a hőmérséklet emelkedése illetve csökkenése, mechanikai hatás, az ionerősség, [...]. A denaturáció általában az oldatból történő kicsapódással – koaguláció, a kolloid állapot megszűnése – jár: szétcsavarodnak a fehérjeláncok és véletlenszerűen gabalyodnak össze. A fehérje visszanyerheti eredeti térszerkezetét, tehát renaturálódhat – ekkor reverzibilis változásról beszélünk. A denaturáció lehet visszafordíthatatlan, irreverzibilis változás is (ilyen például a tojásfehérje kicsapódása hőhatásra).


[link]

2021. ápr. 12. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A fehérjék nem ilyen masszív betontömbök, hanem valójában izgő-mozgó, rugózó kis bigyók, amiknek egyes alkatrészei akár egészen szabadon is tudnak tekergőzni. Ennek az izgés-mozgásnak a mértéke egyre nő a hőmérséklettel.

A fehérjék általában úgy épülnek fel, hogy van egy hidrofób magjuk, ami nem lóg ki a körülöttük levő, alapvetően vízbázisú oldatba. Viszont ahogy elmelkedik a hőmérséklet, úgy az izgés-mozgás olyan szintűvé válik, hogy néha kibuggyan a hidrofób mag. Ilyenkor ha több fehérjemolekulával egyszerre történik ez meg, akkor a hidrofób magjuknál fogva összeragandak, mint az egymást megtaláló olajcseppek a vízben, és ha ez megtörténik, akkor egy részről már nem tudják végrehajtani az eredeti feladatukat, más részről már nem tudnak többé visszatekeredni az eredeti alakjukba. Persze ezek a félig kifordult belű, összetapadt fehérjék tovább próbálnak izegni-mozogni, de ettől csak egyre jobban kijön a belük és egyre széjjelebb tekerednek. Ahogy telik az idő, egyre több fehérjemolekula éri el ezt a kicsavart-összetapadt állapotot, és ez az amit mi kívülről kicsapódásnak látunk, tehát egy nagy adag összetapadt, kicsvart fehérje molekulát.


Amúgy ez az izgés-mozgás nem valami hiba, hanem nagyon is kell a fehérjék aktivitásához. Olyannyira, hogy ha lelassítjuk őket (mert ugye hűtéssel a másik irányba lehet elvinni a dolgokat), akkor egy csomó fehérje elveszti az aktivitását részben azért, mert "bedermed", azaz nem tud tovább mocorogni. És ehhez nem kell megfagyasztani őket, hanem mondjuk már 30 fokon is megtörténik.

2021. ápr. 12. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!