Biológia számolás háziba segítetek?


Szüret után a szőlősgazda megmérte a must cukorfokát, és azt 14nek találta. Ez azt jelenti, hogy 100ml mustban 14g cukor található. A következő tavasszal már a kész borát vizsgálta, aminek alkoholtartalma 8,42 V/V% lett.

Az alábbi adatok figyelembevételével számítsd ki, hogy hány százalékos mértékű volt a must kierjedése?

(Sűrűség must=1,07g/cm3

Sűrűség alkohol=0,79g/cm3,

Sűrűség bor= 0,99g/cm3,

M (glükóz)=180g/mol,

M(alkohol)= 46g/mol,

M(séndioxid)= 44g/mol



2021. ápr. 17. 23:52
 1/7 anonim ***** válasza:
1%
Nem segítünk. (eldöntendő kérdés, csak igennel vagy nemmel lehet válaszolni, sajnálom)
2021. ápr. 18. 01:10
 2/7 krwkco ***** válasza:
100%

Egy szőlőcukor molekulából egy alkoholmolekula keletkezik. És nem tudom mennyi széndioxid, mert lusta vagyok megnézni a molkulák képletét. De Te megtehetnéd.

Kiszámoltad? Lehet, hogy nem lesz rá szükség. :-)

Inkább azt mondanám, hogy a bor V/V%-át át kellene számolni súlyszázalékra a víz és az alkohol sűrűségének ismeretében. Utána a mustbeli cukor és keletkezett alkohol súlyából és a molsúlyokból ki lehet számolni a molekulák számának arányát. Ha túl nagy (több, mint 100%) vagy túl kicsi (kevesebb, mint 60%) jön ki az átalakulás hatásfokára, akkor tévedtem.

2021. ápr. 18. 09:31
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Vegyünk például 100 ml, azaz 100 cm3 mustot:

100 cm3 * 1,07 g/cm3 = 107 g a must tömege.

A cukorfok alapján tartalmaz 14 g cukrot.

14 g cukor = 14 g / 180 g/mol = 0,07777 mol.

Az erjedés egyenlete:

C6H12O6 = 2 C2H5OH + 2 CO2

Az erjedés során elreagált x mol cukor.

Az egyenlet alapján x mol cukorból keletkezik:

2x mol alkohol és 2x mol CO2

Könnyen belátható, hogy az erjesztés során a CO2 eltávozik az oldatból és az oldat tömege csökkenni fog a keletkezett CO2 tömegével.

Keletkezik: 2x mol * 44 g/mol = 88x g CO2

Tehát a keletkezett bor tömege: 107-88x g

Illetve térfogata: (107-88x) g / 0,99 g/cm3

A keletkezett alkohol tömege: 2x mol * 46 g/mol = 92x g

Illetve térfogata: 92x g / 0,79 g /cm3

Tudjuk a bor V/V%-os alkoholtartalmát, amelyet úgy kaphatunk meg ha elosztjuk az oldatban lévő alkohol térfogatát az oldat (bor) térfogatával és megszorozzuk 100-al, ez alapján felírható a következő egyenlet:


(92x/0,79) / (107-88x/0,99) = 0,0842


Az egyenlet megoldása = x = 0,0734258

0,0734258 / 0,07777 = 94,41 %


94,41 %-os volt a must kierjedése.

2021. ápr. 18. 12:39
 4/7 anonim ***** válasza:
A végén az osztást meg kell szorozni még 100-al, remélem így kell a végén kiszámolni a kierjedést, azt nem tudom.
2021. ápr. 18. 12:45
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszi a részletesen levezetett választ. :D
2021. ápr. 19. 00:31
 6/7 anonim válasza:
Mi az az iskola?
2021. ápr. 19. 20:55
 7/7 krwkco ***** válasza:

#6

"Mi az az iskola?"

Ha nem tudod, írd ki új kérdésként. :-)

2021. ápr. 19. 21:04