Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Áram, feszültség kiszámítása...

Áram, feszültség kiszámítása hogyan?

Figyelt kérdés

Adott az alábbi kapcsolás:

[link]


A feladat az, hogy az összes áramköri elemnek ki kell számolni a feszültségét és az áramát a Kirchhoff-törvények segítségével. (Anélkül, hogy szuperpozícióval vagy helyettesítő generátorok tételével átalakítanánk a kapcsolást.)


A fekete szín maga a feladat.


Narancs színnel jelöltem, hogy meddig jutottam el benne.


A jobb oldalon látom, hogy van egy szakadás, ezért ott biztosan 0A folyik a szakadás alatt/felett (remélem jól gondolom).


A bal oldalon látom, hogy van egy 5 Amperes áramforrás, ezért ott biztos 5A folyik. Ugyanez a feszültségforrásnál alul.


De nem értem hogyan kéne tovább? Honnan tudom, hogy az áramforrásnál mennyi Amper megy a 6 és a 20 OHM-os ellenállás felé? És ugyanezt nem értem a feszültségforrásnál sem.


Mi alapján tudom ezt kiszámítani?



2021. máj. 2. 20:28
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:

Közben rájöttem még arra, hogy alul a 10 OHM-os ellenálláson 2A folyik.


Ha összevonom középen a két 5 OHM-os ellenállást, akkor lesz belőle 2,5 OHM.


Ha ezek után nézem a kialakult 5 és 2,5-es csomópontot, akkor a szakadás felé folyik 0A, az 5-ös felől érkezik 2A, tehát a 2,5-es felé kell folynia 2A-nek.


Továbbá: Fent a 20 OHM-os ellenálláson kifolyik 0A.

R=U/I alapján 20=0/x, tehát x=0V. Tehát a 20 OHM-oson ott 0V esik.


De ebben sem vagyok biztos. Ez eddig oké?

2021. máj. 2. 20:39
 2/16 A kérdező kommentje:
Mármint a 0V-ot úgy értem, hogy az ellenállás kivehető a hálózatból, mert nem jön ki sehogyan, tehát csakis 0V/0A lehet, azaz nincs is ott?
2021. máj. 2. 20:41
 3/16 krwkco ***** válasza:

Én a következőket gondolom:

- az 5A áramgenerátoron akkor is 5A folyik át, ha az áramkörben feszültségforrások is vannak. Legfeljebb más feszültség ébred rajta, mintha nem lenne további aktív elem az áramkörben.

- az egyik kis körben 6 ohm van. A másikban 32,5 ohm. 5A ezek között oszlik meg, úgy, hogy a rajtuk eső feszültség egyenlő legyen. A szakadt kör nem számít semmit.

A feladatban azt írtad "Anélkül, hogy szuperpozícióval vagy helyettesítő generátorok tételével átalakítanánk a kapcsolást." Gőzöm sincs, hogy ez mit jelent, nagyon régen tanultam ilyesmit. De ha ez nem engedi meg, hogy egyesítsd az ellenállásokat, akkor én minden csomópontra felvennék egy ismeretlen feszültséget, kiszámolnám az ellenállásokon folyó áramokat és megoldanám a Kirchhoff egyenleteket.

2021. máj. 3. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

„Közben rájöttem még arra, hogy alul a 10 OHM-os ellenálláson 2A folyik.

Ha összevonom középen a két 5 OHM-os ellenállást, akkor lesz belőle 2,5 OHM.

Ha ezek után nézem a kialakult 5 és 2,5-es csomópontot, akkor a szakadás felé folyik 0A, az 5-ös felől érkezik 2A, tehát a 2,5-es felé kell folynia 2A-nek.”

Ebből semmi nem jó. A 10 Ω-os ellenálláson miért folyna 2 A, hogy jött ez ki?

A narancssárga jelölések közül az 5 A helyes, a jobboldali 20 Ω-os ellenálláson nem folyik áram, ez is helyes. Viszont a 10 Ω-os ellenálláson biztosan nem 20 V esik, ezt így számolás nélkül nem lehet felírni és a számítások után kiderül, hogy az iránya sem jó.

2021. máj. 3. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Fú, Árpinak köszönöm szépen a részletes levezetést! Még nézegetem, de úgy látom lesz mit belőle tanulni.
2021. máj. 3. 16:17
 6/16 krwkco ***** válasza:
És ki az az Árpi?
2021. máj. 3. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Árpi a 4-es és, aki elküldte a megoldást a megfelelő helyre.
2021. máj. 4. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 krwkco ***** válasza:
Megláthatjuk mi is? És hátha mások is rákeresnek egy ilyen feladatra.
2021. máj. 4. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Igen:

[link]

[link]


Ellenőrzés LTspice XVII-tel:

[link]

2021. máj. 4. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 krwkco ***** válasza:

Köszi szépen. Ez komoly értekezés lett. Szép a külalakja is.

Bár én soknak tartom a bevezetett ismeretlenek számát.

Én felvettem volna egy 0 potenciált a bal alsó sarokra 20 V-ot a feszültséggenerátor másik oldalára és még hármat a maradék három csomópontra. Ezekkel ki lehet fejezni minden egyes ellenálláson folyó áramot. A Kirchhoff törvények az egyes csomóponton illetve az 5A áramgenerátoron átfolyó áramokra a 3 ismeretlen potenciál meghatározásához elegendő számú egyenletet eredményeznek.

2021. máj. 4. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!