Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Áram, feszültség kiszámítása...

Áram, feszültség kiszámítása hogyan?

Figyelt kérdés

Adott az alábbi kapcsolás:

[link]


A feladat az, hogy az összes áramköri elemnek ki kell számolni a feszültségét és az áramát a Kirchhoff-törvények segítségével. (Anélkül, hogy szuperpozícióval vagy helyettesítő generátorok tételével átalakítanánk a kapcsolást.)


A fekete szín maga a feladat.


Narancs színnel jelöltem, hogy meddig jutottam el benne.


A jobb oldalon látom, hogy van egy szakadás, ezért ott biztosan 0A folyik a szakadás alatt/felett (remélem jól gondolom).


A bal oldalon látom, hogy van egy 5 Amperes áramforrás, ezért ott biztos 5A folyik. Ugyanez a feszültségforrásnál alul.


De nem értem hogyan kéne tovább? Honnan tudom, hogy az áramforrásnál mennyi Amper megy a 6 és a 20 OHM-os ellenállás felé? És ugyanezt nem értem a feszültségforrásnál sem.


Mi alapján tudom ezt kiszámítani?



2021. máj. 2. 20:28
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Kíváncsiságból, az feszültségeket és áramokat hogyan lehet kiíratni ilyen szépen a programmal? Addig eljutottam, hogy kell betenni neki egy földet, de nekem a szimuláció elindítása utána csak egy ablakot dob fel, nem írja ki ilyen szépen az ábrára, mint ahogyan a képen van.


(Bocs, hogy privátban nem válaszolok, de polgári névvel vagyok fent és nem szeretném közzétenni.)

2021. máj. 4. 15:49
 12/16 anonim ***** válasza:

Tisztelt kérdező!

Holnap megírom, hogyan kell megcsinálni a szimulációt és kiíratni az értékeket.Csinálok róla néhány képet is, hogy jobban érthető legyen.

2021. máj. 4. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

krwkco!

Először azért nem tettem ide fel, mert vannak itt olyanok is, akik rögtön letolnak, hogy miért oldod meg a kérdező helyett, így nem tanulja meg. Szerintem ez nem egészen így van, mert, aki még kezdő – emlékszem magamra is – annak egy bonyolultabb kapcsolást nehezebb átlátni, hogy hol, mit lehet egyszerűsíteni, egyáltalán hogy kezdjen hozzá. Egyébként pedig egy megoldott feladatból, ha azt a kérdező végigköveti, értelmezi, nemcsak lemásolja, akkor abból is tanulhat.

Megoldani többféleképpen is lehet, azért csináltam kettőt, mert nem lehetett tudni, hogy az áramkör az ellenállások összevonásával egyszerűsíthető-e vagy nem. Aztán végül is nekem az első tűnt jobbnak, ahol az áramkört nem egyszerűsítettem.

2021. máj. 4. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 krwkco ***** válasza:

Szi Árpi!

Én is annak vagyok a híve, hogy ne rakjuk fel azonnal a megoldást, hanem mondjuk el a módszert. Ezt próbáltam a 3-as hozzászólásban:

"én minden csomópontra felvennék egy ismeretlen feszültséget, kiszámolnám az ellenállásokon folyó áramokat és megoldanám a Kirchhoff egyenleteket." És akkor mondanám el a megoldást, ha a látom, hogy a kérdező tett néhány kezdő lépést, de reménytelenül elakadt. Itt a kérdező már a kérdésében leírta, hogy hogyan próbálkozott, szóval a megoldás megadása szerintem sem indokolatlan. De azért még egy erőfeszítést én még megvártam volna.

Viszont látom, hogy tiszteletreméltóan sok munkát fektettél a kérdező segítésébe. Respect.

Üdv

krwkco

2021. máj. 5. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Tisztelt kérdező!


Leírtam, hogyan tudod használni az LTspice XVII programot egyenáramú hálózatok számítására:

[link]

Ha valamit nem értesz, akkor írjál.


Ez is egy áramkör szimulátor program, a TINA ingyenes verziója:

[link]

Ennek a használata teljesen más, mint az LTspice XII, nekem az utóbbi jobban bejött.

2021. máj. 5. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

"vannak itt olyanok is, akik rögtön letolnak, hogy miért oldod meg a kérdező helyett, így nem tanulja meg"

Akkora félreértés van itt, mint egy négyemeletes bérház. Annak mondják, hogy kapjon magához, aki anélkül prezentálja a megoldást a maga teljességében, hogy a kérdező egy mukkot tett volna hozzá. Itt azért erről nincs szó, dolgozott, és a véleményt kérdezte.

2021. máj. 5. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!