Milyen az egyensúlyi rendszerben a komponensek koncentrációja 2,0 mol/dm3 „A” és 3,0 mol/dm3 „B” kiindulási koncentráció mellett az A anyag 10%-a alakul át a A +2 B = C egyenlet szerinti folyamatban. Mi ezen körülmények között a folyamat egyensúlyi állandója?2021. máj. 17. 20:20
1/1 Arp Du válasza:
A anyag 10%-a alakul át. 2,0 mol/dm3 10%-a: 2,0 *0,10= 0,2 mol/dm3
0,2 A reagál 0,4 B-vel (hiszen 1:2 A:B arány van a reakció egyenletben)
és ugyanannyi C keletkezik mint amennyi A reagált 0,2 mol/dm3
az egyensúlyban a koncentrációk
A marad 2,0 -0,2= 1,8 mol/dm3
B marad 3,0 -0,4= 2,6 mol/dm3
C keletkezett 0,2 mol/dm3
egyensúlyi állandó= termékek egyensúlyi koncentrációja / kiindulási anyagok egyensúlyi koncentrációja
K= [C] / ([A] *[B]^2)
B négyzeten van mert 2 van előtte a reakció egyenletben
K= 0,2 / (1,8 *2,6^2)
K= 0.01644