Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matek intervallum megadása?

Matek intervallum megadása?

Figyelt kérdés

Ez itt x∈]-3;4[? Nem igazán tudom, hogy most a kettő metszetét kell-e megadni, vagy az egészet, de akkor meg -végtelentől menne +végtelenig.

[link]



2021. máj. 18. 20:50
 1/9 anonim ***** válasza:
Van egy tartomány -végtelentől -3-ig és van egy tartomány 4-től végtelenig.
2021. máj. 18. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Ooo, erre nem gondoltam. Köszönöm a válaszod!
2021. máj. 18. 21:04
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Oda van írva, hogy VAGY, tehát nem az kell, hogy a kettő mikor fog egyszerre teljesülni, hanem hogy külön-külön legalább az egyik teljesüljön, ekkor viszont az UNIÓJUK kell.


Halmazelméleti jelekkel így lehet leírni:


x ∈ ]-végtelen;-3[ U ]4;végtelen[


Ezt persze rövidebben is le lehet írni:


x ∈ R\[-3;4], vagyis a valós számok halmazából kipakoljuk a [-3;4] halmaz elemeit.

2021. máj. 18. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
#3 Igen, tudom, hogy így kell leírni, és igen, oda volt írva, hogy "vagy", de akkor sem esett le a lényeg. Általában elég nehezen értem meg a matekot, de miután mindenre megtaláltam a logikát, azután nagyon könnyen megoldok akármilyen hasonló feladatot.
2021. máj. 18. 23:24
 5/9 anonim ***** válasza:
Ezzel nincs semmi gond. És ne vedd rossz néven a nagybetűket, azt csak a lényeg kiemelése miatt írtam.
2021. máj. 18. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5 Nem veszem rossz néven, nyilván csak segíteni akartál.

Esetleg tudnál segíteni ebben?

[link]

Itt most a bal oldalinál is meg kellett volna fordítani a relációs jelet?

2021. máj. 18. 23:42
 7/9 anonim ***** válasza:
Igen, mert negatívval osztasz. De akár hozzá is adhatod az 5x-et, így az átkerül a túloldalra, aztán pozitívval osztasz, aminél már nem kell változtatni a relációsjelen.
2021. máj. 19. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
#7 Igen, úgy is lehetne, de én mindig a leggyorsabb megoldást keresem. Köszönöm a válaszod!
2021. máj. 19. 00:17
 9/9 anonim ***** válasza:

Alapvetően MINDIG fordul a relációs jel, hogyha negatívval osztasz. Ennek az oka az, hogy amikor osztasz (-1)-gyel, akkor a kapott számok ugyanolyan távol maradnak a 0-tól, viszont emiatt a sorrendjük megváltozik. Például az igaz, hogy 2<3, akkor itt (-1)-gyel osztva a 2-ből (-2), a 3-ból (-3) lesz. Ahogyan a 3 is távolabb van a 0-tól, mint a 2, úgy a (-3) is távolabb van a 0-tól, mint a (-2), viszont a sorrendjük felcserélődik, emiatt lesz az igaz, hogy -2>-3. Az alapműveleteknél egyedül a negatív számmal való szorzásra/osztásra kell figyelni, ebből a szempontból.


Ha ismeretlennel szorzol/osztasz, aminek az értéke lehet negatív, akkor a számolásnál ezt is figyelembe kell venned. Ugyanis az eredeti feladat is megoldható úgy, hogy szorzunk (x-4)-gyel, viszont ennek értéke egyaránt lehet negatív és pozitív, tehát attól függően, hogy mikor milyen lehet az előjele, meg kell fordítani a relációs jelet vagy nem.


A későbbiekben majd lesznek más egyenlőtlenségek, amiknél bizonyos dologra oda kell figyelni, és aszerint kell megváltoztatni a relációt. Ilyenek tipikusan az exponenciális és logaritmusos egyenlőtlenségek.

2021. máj. 19. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!