Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítség nagyon sürgős ! Egy...

Segítség nagyon sürgős ! Egy 44°-os hajlásszögű lejtőn 44 kg-os teher fekszik. Mi nagyobb: a csúsztató- vagy a nyomó erő ? Mennyivel ?

Figyelt kérdés
2021. máj. 18. 21:32
 1/3 anonim válasza:
Biztos nem vagyok benne,csak egy próbálkozás. Lerajzoltam a lejtőt és a terhet. A lefelé mutató erő a nyomóerő,ami a súlyerővel megegyezik,így az 44kgX10m/s2=440N. A csúsztató erő pedig a lejtő irányával azonos. Így a 2 erővel és a 44 fokkal ugyanaz a háromszög megrajzolható,mint a lejtő. Ebben a háromszögben tehát sin44 fok=nyomóerő/csúsztató erő. Ha ezt kiszámoltam,nekem kerekítve 2 tizedesjegyre az eredményt 633,46N jött ki. Remélem,jó így,de ha nem,remélem a próbálkozást akkor is elfogadják.
2021. máj. 18. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
A nyomóerő nem egyezik meg a súlyerővel. Annak a lejtő síkjára merőleges vetületével egyezik meg, a tartóerő ellenereje.
2021. máj. 18. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ilyen értelemben még nem találkoztam a csúsztatóerővel, de minden bizonnyal ez valóban a nehézségi erőnek az a komponense, ami a terhet a lejtőn el akarja mozdítani, ami ugye m*g*sin44°. A nyomóerő a lejtőre merőleges komponens, m*g*cos44°. A sin és a cos 45°-nál egyenlő, tehát az látszik, hogy nagyon közel van egymáshoz a két érték. 44°-nál még kicsit nagyobb a cos. A kettő aránya (m*g*cos44°)/(m*g*sin44°)=ctg44°, ami 1,036, ami azt jelenti, hogy 3,6%-kal nagyobb a nyomóerő.


Ha csak a kettő aránya a kérdés, akkor az erőket fölösleges kiszámolni, csak a szögtől függ. Ha a kérdés N-ban a különbség, akkor már számolni kell a tömeggel.


Viszont ha elfogadtok egy tanácsot, fölösleges ebben az esetben 5 értékes jegyre megadni az eredményt. Azzal, hogy az 1-es 10m/s2-tel számolt, már 2% hibát bevitt a számításba. Ez önmagában nem bűn, sokszor megfelelő ez a pontosság is, de fölösleges századokat megadni, amikor már a tizesek sem helyesek.

2021. máj. 18. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!