Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Magyarországon, a 20. század...

Magyarországon, a 20. század folyamán szocializmus volt vagy kommunizmus?

Figyelt kérdés

Magyarországon a történelem folyamán kommunizmus volt vagy csak a szocializmus valósult meg? Tudom, hogy volt kommunista párt és voltak kommunista ideológiájú vezetők(pl.:Rákosi Mátyás, Kádár János) de sikerült megvalósítaniuk a tényleges kommunizmust vagy csupán tervként maradt meg?

Másik kérdésem lenne hogy mi a különbség a szocializmus és a kommunizmus között? Egyik könyvem szerint a kommunizmusban már pénzt sem használnak. Helytálló a könyvem utóbbi megállapítása? Mert ha igen, akkor elvileg csak szocializmus volt Magyarországon az én olvasatomban, hisz pénzt mindig is használtak hazánkban.


Előre is köszönöm válaszaitokat.


2008. dec. 7. 20:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen, csak szocializmus volt, a kommunizmus nem valósult meg. A szocializmus megalapozását 1961-ben fejezték be, és akkor azt hirdették, hogy kb. az 1980-as években már a kommunizmust fogjuk építeni. Hát ez nem jött össze :D

A megvalósult szocialista társadalom legfőbb jellemzője volt:

- a munkásosztály hatalma

- a termelőeszközök állami tulajdonba vétele

- a tervgazdálkodás.


A szocialista társadalomról azt hirdették, hogy ott mindenki a munkája szerint részesül a társadalom által megtermelt javakból, a kommunizmusban viszont a szükségletei szerint. Igen, szerintem helytálló lehetett, amit olvastál. A kommunizmusról azt hirdették, hogy osztály nélküli társadalom lesz. A szocializmusról pedig azt, hogy megszűntek benne a kapitalista társadalomra jellemző ellentmondások (kizsákmányoló -> <- kizsákmányolt) mert az államosítással megszűntek a kizsákmányoló osztályok is, de osztályok még vannak benne (munkás + paraszt + "haladó", azaz rendszerhű értelmiség).


-falcon-

2008. dec. 7. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
100%

Igazából egyik sem valósult meg,nálunk a szocializmust épitették,de 89-ben abbahagyták(bár az épitői,meg gyerekeik még ott ülnek a parlamentben,csak most kapitalisták és zseniális üzletemberek).


A kommunizmussal a NAGY-NAGY Szovjetúnió próbálkozott,de azt hiszem a túlélői tudnának mesélni...


Egy régi viccel szakitotta meg annakidején a főiskolán a Tudományos szocializmus előadást egy jópofa docens:a létező szocialimust mint fogalmat próbálta értékelni,mely szerint létező szocializmus nem működik,működő meg nem létezik!!

2008. dec. 8. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
81%
Nem viccelődni akarok! Nézd meg George Orwell regénye alapján készült, Állatfarm című rajzfilmet! Ez egy felnőtteknek szóló rajzfilm és ha megérted akkor ebben megtalálod a választ a kérdésedre! Egyébként (szerintem) nagyon jó!
2008. dec. 13. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek az előzővel, az Állatfarm alapmű!

De ha nincs meg a rajzfilm akkor el is lehet olvasni a regényt. :) (ha megvan, akkor is!) :D


-falcon-

2008. dec. 13. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Így igaz!

Köszönöm a kiegészítést, -falcon-!

2008. dec. 15. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
87%

Egyik sem valósult meg.


Ami megvalósult, az önmagát szocializmusnak nevezte. A hatalmon lévő párt magát marxista-leninistának nevezte, példaképe pedig a lenini (bolsevik) párt volt.


A marxisták ma rendszerint államkapitalizmusnak nevezik az akkori rendszert. Olyan volt, mint egy diktatórikus kapitalizmus, ahol szinte minden állami tulajdonban van.


A hivatalos propagandában egyfolytában arról beszéltek, hogy "leraktuk a szocializmus alapjait", tehát még arról sem igazán, hogy már kész lenne a szocialista társadalom.


Marx szerint "a kommunizmus nem eszme, nem megvalósítandó cél, amihez a valóságot igazítani kell, hanem az a valóságos mozgalom, mely a jelenlegi állapotot megváltoztatja". Tehát nem lehet előre tudni, hogy milyen lesz a kapitalizmust követő társadalom, a szocializmus.


A lenini(-sztálini) felfogás, amit Rákosi, Kádár stb. is képviselt, úgy tartotta, hogy a kapitalizmust követi a szocializmus, azt pedig a kommunizmus. A szocializmusban a "mindenkinek munkája szerint" elosztási elv uralkodik, a kommunizmusban pedig a "mindenkinek szükségletei szerint" elv. Az utóbbiban már tényleg nincs szükség pénzre, és nincs munkakényszer, nincs tulajdon stb.


A legkönnyebben úgy lehet elképzelni a kommunizmust, mint egy olyan világot, amiben mindenből, amire szükség van, olyan sok van, hogy minden ingyen hozzáférhető. Az emberek keveset dolgoznak, és azért dolgoznak, mert kedvük van hozzá, az embernek ugyanis szükséglete, hogy értelmes, hasznos tevékenységet is végezzen. Nincs állam, nincsenek hierarchikus viszonyok. Ez köszönő viszonyban sincs azzal, ami itt megvalósult.


A szocializmusban ez még nincs, ott még csak az egyenlőtlenségek szűntek meg, nincs munkanélküliség, hajléktalanság stb. Az 1949 és 1989 közötti ún. "létező szocializmusban" még ezt sem sikerült megvalósítani, ugyanis voltak egyenlőtlenségek, volt titkolt hajléktalanság és burkolt munkanélküliség is.


Marx is tudta, hogy a kommunizmus megvalósításához nagyon fejlett technikára lenne szükség, és ezért már 1845-ben óva intette az emberiséget attól, hogy idő előtt a kommunizmussal kísérletezzen, hiszen a kommunizmus nem valósulhat meg a szegénységben:


"... a termelőerők e fejlődése ... már azért is abszolőt szükségszerű gyakorlati előfeltétel, mert nélküle csak a nélkülözést tennénk általánossá, tehát az ínséggel szükségképpen ismét megkezdődnék a harc a szükségesért s ismét előállna az egész régi szemét..."

2009. jan. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szép válasz! :)

-falcon-

2009. jan. 9. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!