Ezt az elektronhéjakkal kapcsolatos feladatot valaki el tudná nekem magyarázni?

Figyelt kérdés

[link]


Egyedül az nem világos számomra, hogy a Zn2+ az miért telített? Nem a sima Zn-nek kellene annak lennie? Mert ha pl az Na+-ból vagy az Mg2+-ból indulok ki, ott leadunk 2 elektront. Így világos hogy nemes gáz szerkezetű lesz és He vagy Ne lesz belőle. Ha a Zn ad le 2-t akkor 28 lesz elvileg a rendszáma és 3d8 lesz az utolsó alhéja. Vagy rosszul gondolom?


2021. júl. 2. 23:29
 1/3 anonim ***** válasza:
48%
3d10 lesz az utolsó alhéja (3d104s2 eredetileg)
2021. júl. 3. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha megnézed a függvénytáblázatodban, hogy a Zn hol helyezkedik el, akkor láthatod, hogy a d mezőben van. Sajnos itt már más szabályokra is tekintettel kell lennünk, nem elég csak vissza számolni az elektronokat.

Másik lényeges dolog, hogy egy atomnak akkor lehet csak telített elektronhéja, ha nemesgáz, vagyis az utolsó főcsoport elemei közül valamelyik. Minden más esetben telített elektronhéja csak ionnak lehet, ezért is nem lehet az általad meghatározott Zn telített.


Ahhoz, hogy egy héj telített legyen, az alhéjakat maradéktalanul fel kell tölteni elektronnal. Ez az első 2 héj esetén (1 héj telítve: 1s2, 2. héj telítve: (1s2) 2s2 2p6) egyértelmű. A harmadik héj viszont már nem csak s és p alhéjakat tartalmaz, hanem d-t is. Ahhoz, hogy a d alhéj is telített legyen, előbb a 4s alhéjat kell elektronokkal telíteni, mert energetikailag ez kedvezőbb, mintha rögtön nekiugranánk a 3d-nek. (Erről szerintem találsz némi információt a tankönyvekben, bár be kell valljam, nem viszik túlzásba az "energetikailag kedvezőbb" fogalom magyarázását.)

Vagyis a Zn elektronszerkezete 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10

És ha megnézed, az egyetlen kakukktojás a sorozatban a 4s2. Ezzel már elkezdődött a 4. héj kiépítése, vagyis a Zn maga nem lehet telített, hisz akkor a 4. héj p és d alhéját is fel kellene tölteni még.


Ebből kikövetkeztethető, hogy a telített héjak eléréséhez a Zn-nek a 4s2-n lévő elektronjaitól kell megszabadulnia, így ezt a 2-t fogja leadni, hogy Zn2+ ion legyen belőle. Hogy miért ezt adja le, és nem a d alhéjról az elektronokat szintén azzal magyarázható, hogy energetikailag kedvezőbb. Ha a 3d10-ből adna kettőt, akkor egy telített héjból kéne kiszakítani 2 elektront, amit nyilván nehezebben ad, mint a 2 kóbor elektronját a 4. héjról, ami távolabb van az atommagtól, kevésbé hat rá vonzó erő, és könnyebben gerjeszthető.

2021. júl. 3. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Így már világos. Még azt is megválaszoltad ami most merült fel kérdés bennem. (hogy miért nem a 3d10-ből ad le)
2021. júl. 3. 12:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!