Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » KOMBINATORIKA FELADAT, hogyan...

KOMBINATORIKA FELADAT, hogyan kell megoldani?

Figyelt kérdés
Egy krimirajongónak három díszdoboza van. Az egyes díszdobozokban három, négy és öt cd található (a dobozra rá van írva, hogy melyik filmeket tartalmazza) Hányféleképpen teheti őket sorban egymás mellé a polcon, ha kiveszi a filmeket a dobozból, majd azokat visszateszi a dobozokba, úgy hogy egyik film sem kerül a saját dobozába? A dobozok sorrendjét mindkét esetben figyelembe vesszük, ám az egyes dobozokon belül a filmek sorrendjét nem

2021. júl. 8. 20:23
 1/4 krwkco ***** válasza:
64%

"kiveszi a filmeket a dobozból, majd azokat visszateszi a dobozokba, úgy hogy egyik film sem kerül a saját dobozába?"

1. Először a dobozokat kell valamilyen sorrendben felrakni a polcra. Ez hány különböző lehetőséget jelent?

2. Sorban kézbe kell venni a 12 CD-t. Egyesével be kell rakni őket valamelyik dobozba, de nem abba, amelyikben volt. Ez hány különböző lehetőséget jelent?

3. Ha más a dobozok sorrendje vagy valamelyik CD nem ugyanabba a dobozba került akkor az más sorrend a feledat szempontjából. Hogyan számolhatjuk ki az összes eset számát?

Ha megírod a megoldásod, megválaszolom, hogy jó-e.

2021. júl. 9. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
A megoldókulcs megvan, a megoldás 3!*(6*5+4*10*3+10*3) a 3! az természetesen a dobozok sorrendje, a problémám az, hogy nem értem, hogy jön ki a zárójelben lévő rész. Tehát nem tudom, hogy lehetne felírni azt, hogy hányféleképen lehet a cdket a dobozokba rakni úgy, hogy nem kerülnek vissza a saját dobozukba.
2021. júl. 9. 10:17
 3/4 krwkco ***** válasza:

Az a megoldás, amit az én második javaslatom sugall (mindig 2 dobozba lehet rakni a CD-t, tehát 2^12), nem jó. Mert egy idő után valamelyik doboz megtelhet. Jobban átgondolva inkább a következőt mondanám CD-k dobozba helyezésére

2. Van 5 CD-nk, ami az 5-ös dobozban volt. Ezeket a 3-as és 4-es doboz között osztjuk el így:

3-as 4-es doboz

a. 1 4

b. 2 3

c. 3 2

Eddig mennyi a lehetőségek száma az a, b és c esetben?

Van másik 4 CD-nk, ami a 4-es dobozban volt. Ezekből töltsük fel a 3-as dobozt. A maradékot rakjuk az 5-ösbe.

3-as 5-ös

a. 2 2

b. 1 3

c. 0 4

Mennyi a lehetőségek száma az a, b és c esetben? És szorozva az előzővel?

Ami a 3-as ban volt, azt osszuk szét a 4-es és 5-ös között.

4-es 5-ös

a. 0 3

b. 1 2

c. 2 1

Mennyi a lehetőségek száma az a, b és c esetben? És szorozva az előzőkkel?

Nem számoltam ki az esetek számát, de szerintem ez az okoskodás jó. Ha az eredmény egyezik a zárójelben levővel, akkor már két forrás állítja ezt.

2021. júl. 9. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2021. júl. 9. 12:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!