Határozzuk meg a 15°-os szöget tartalmazó derékszögű három- szögben az oldalak arányának pontos értékét!



Ezt hogyan hatarozom meg?

Nincsenek adatok.


2021. júl. 31. 23:35
 1/5 krwkco ***** válasza:
75%
Az arányokat pl. a sin és cos szögfüggvényekkel kapod meg.
2021. júl. 31. 23:45
 2/5 anonim ***** válasza:
1! jol irta, csak egy aproságot felejtett ki. Az egyik (tetszöleges) oldal hosszát vedd "1"-nek! Onnan kezdve már tudsz számolni.
2021. aug. 1. 00:14
 3/5 anonim ***** válasza:

Általában az arány független szokott lenni a konkrét adatoktól. Ha a háromszögben az egyik oldal x, akkor a másik mondjuk k*x, a harmadik pedig t*x lesz, és ha ezeket osztogatod egymással, akkor az x mindig ki fog esni, tehát konkrét számokat kapsz. Ezért is működik az, amit tanácsolnak, vagyis hogy valamelyik oldalt vedd egység hosszúnak, vagyis 1-nek.


Általában is igaz, hogy az ilyen derékszögű háromszöges példáknál érdemes az átfogót 1-nek venni. Ha az átfogót 1-nek vesszük, akkor a szinusz és a koszinusz definíciója szerint a 15°-os szöggel szemközti befogó hossza pontosan sin(15°) egység hosszú, a másik befogó pedig cos(15°) egység hosszú. Tehát az oldalak pontos aránya: a:b:c = sin(15°):cos(15°):1. Hogy ezek az arányszámok számszerűleg mennyiek, további számítást igényelnek.


A sin(15°) értéke pontosan kiszámolható a


sin(2x)=2*sin(x)*cos(x)


Addíciós tétel segítségével. Esetünkben x=15°, tehát


sin(30°) = 2*sin(15°)*cos(15°)


A sin(30°) pontos értékét tudjuk; 1/2, tehát


1/2 = 2*sin(15°)*cos(15°)


Ezt az egyenletet emeljük négyzetre, mindjárt látni fogjuk, hogy ez miért jó nekünk:


1/4 = 4 * sin^2(15°) * cos^2(15°)


Ismeretes az alábbi azonosság, tetszőleges x-re:


sin^2(x) + cos^2(x) = 1, rendezés után

cos^2(x) = 1 - sin^2(x), ezt beírhatjuk cos^2(15°) helyére. Ezért volt érdekes négyzetre emelni:


1/4 = 4 * sin^2(15°) * (1 - sin^2(15°)). A jobb áttekinthetőség kedvéért a sin^2(15°)-ot cseréljük le egy betűre, mondjuk t-re:


1/4 = 4 * t * (1-t), ez pedig egy mezei másodfokú egyenlet, amit meg tudunk oldani;


t1 = (2-gyök(3))/4 és t2 = (2+gyök(3))/4. A t a sin^2(15°)-ot jelölte, tehát


sin^2(15°) = (2-gyök(3))/4, gyökvonás után


sin(15°) = +-gyök(2-gyök(3))/2, de tudjuk, hogy hegyesszög szinusza mindenképp pozitív, ezért csak a pozitív megoldással foglalkozunk, tehát sin(15°)=gyök(2-gyök(3))/2.


A másik egyenletből


sin^2(15°) = (2+gyök(3))/4, aminél szintén gyökvonás után


sin(15°) = +-gyök(2+gyök(3))/2, de itt is csak a pozitív lehet jó, így


sin(15°) = gyök(2+gyök(3))/2.


Ezzel a sin(15°)-ra két lehetséges értéket kaptunk, már csak azt kellene eldönteni, hogy melyik lehet a helyes.


Szerencsére, hogyha az eredeti egyenletben nem a sin(15°)-ra, hanem a cos(15°)-ra koncentrálnánk, akkor ugyanezt a (t-ben) másodfokú egyenletet kapnánk ugyanezekkel a megoldásokkal. Azt tudjuk, hogy sin(15°)<cos(15°), így pedig már el lehet dönteni, hogy kinek ki a párja;


sin(15°) = gyök(2-gyök(3))/2, és


cos(15°) = gyök(2+gyök(3))/2


Tehát a háromszögben az oldalak aránya:


a:b:c = gyök(2-gyök(3))/2 : gyök(2+gyök(3))/2 : 1, esetleg 2-vel lehet bővíteni:


a:b:c = gyök(2-gyök(3)) : gyök(2+gyök(3)) : 2.


De lehet, hogy csak annyi a feladat, hogy számold ki sin(15°) és cos(15°) értékét számológéppel, és arányítsd őket egymáshoz.

2021. aug. 1. 04:46
 4/5 anonim ***** válasza:
Egy lehetséges megoldás: [link]
2021. aug. 1. 10:33
 5/5 anonim ***** válasza:
Két koszinusz-tétellel is megoldható
2021. aug. 7. 00:49