Melyik a helyes állítás az alábbiak közül? Mekkora annak az anyagnak a felezési ideje, melynek mennyisége 24 nap alatt csökken a nyolcadára? Mekkora annak az anyagnak a felezési ideje, melynek mennyisége 24 nap alatt csökken a nyolcadára? ...


1.Melyik a helyes állítás az alábbiak közül?


a, Gyűjtőlencsével csak valódi képet alkothatunk

b, A gyűjtőlencse a tőle kétszeres fókusztávolságban lévő tárgyról ugyanakkora nagyságú, fordított állású képet alkot

c, Szórólencsével nem lehet egyenes állású képet alkotni

d, A gyűjtőlencse a tőle egyszeres és kétszeres fókusztávolság között elhelyezkedő tárgyról kicsinyített képet alkot



2. Egy 30 cm hosszú, elhanyagolható tömegű vonalzó 10 cm-es beosztásához 100g tömegű, a 20 cm-es beosztásához 200g tömegű, és a 30 cm-es beosztásához is 200g tömegű ólomnehezéket rögzítünk. Hány centiméteres beosztásnál van a rendszer tömegközéppontja?


a, A 16 cm-es beosztásnál

b, A 18 cm-es beosztásnál

c, A 20 cm-es beosztásnál

d, A 22 cm-es beosztásnál



3. Mekkora annak az anyagnak a felezési ideje, melynek mennyisége 24 nap alatt csökken a nyolcadára? *

a, 3 nap

* b, 4 nap

c, 6 nap

d, 8 nap



4.Hogyan változik egy feltöltött kondenzátor feszültsége, ha egy ugyanolyan kapacitású töltetlen kondenzátort kapcsolunk vele párhuzamosan?


a, Nem változik

* b, Felére csökken

c, Kétszeresére nő

d, Negyedére csökken



5. A Jupiter kb. ötször távolabb kering a Naptól, mint a Föld. (Ez az adat az ellipszispálya fél nagytengelyére vonatkozik.) Körülbelül hányszor hosszabb egy Jupiter-év, mint egy földi év?


a, Kb. ötször

* b, Kb. tizenegyszer

c, Kb. huszonötször

d, Azonos hosszúságúak



6. Melyik a helyes állítás az alábbiak közül?


a, Homorú gömbtükörrel csak valódi képet alkothatunk

b, Domború gömbtükörrel nem lehet egyenes állású képet alkotni

c, A homorú gömbtükör a tőle kétszeres fókusztávsolságban lévő tárgyról ugyanakkora nagyságú, egyenes állású képet alkot

* d, Síktükörrel csak látszólagos képet alkothatunk



7. Egy egyenletes körmozgást végző test periódusideje kétszeresére növekszik. Hányszorosára változott a körpálya sugara, ha a test gyorsulásának nagysága nem változott?



a, Kétszeresére

*b, Négyszeresére

c, Felére

d, Negyedére



8.Hány fokos az a lejtő, melyről súrlódás nélkül lecsúszó test gyorsulása a szabadesés gyorsulásának felével egyenlő?


a, 30

b, 45

c, 60

d, Nincs ilyen hajlásszögű lejtő



9. Két, egymással párhuzamosan futó áramjárta vezetőre vonatkozó alábbi állítások közül melyik a helyes?


* a, Ha az áramok azonos irányba folynak, a vezetők taszítják egymást

b, Ha az áramok ellentétes irányba folynak, a vezetők taszítják egymást

c, A vezetők nem fejtenek ki erőt egymásra

d, Ha az áramok ellentétes irányban folynak, a vezetők vonzzák egymást



10. Melyik a helyes állítás az alábbiak közül?


a, A foton energiája egyenesen arányos a hullámhosszával

* b, A foton energiája egyenesen arányos a frekvenciájával

c, A foton impulzusa (lendülete) egyenesen arányos a hullámhosszával

d, A foton impulzusa (lendülete) független a hullámhosszától



11. Melyik a helyes állítás?


a, A tekercs induktív ellenállása ​fordítottan arányos a váltakozó feszültség frekvenciájával

* b, A kondenzátor ellenállása fordítottan arányos a váltakozó feszültség frekvenciájával

c,A tekercs ellenállása váltakozó áramal átjárt körben kisebb, mint egyenáramú áramkörben

d, A kondenzátor a váltakozó árammal átjárt körben végtelen nagy ellenállást képvisel


Melyik távcsőben van tükör az alábbiak közül?


A Galilei-féle távcsőben

A Kepler-féle távcsőben

* A Newton-féle távcsőben

A földi távcsőbe



2021. aug. 31. 22:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
AZ 1 b valasz.
2021. szept. 1. 09:33
 2/12 anonim ***** válasza:

2 d

8 a

9 b nem a ,szerintem ez eltevesztetted

[link]

2021. szept. 2. 08:32
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem:

1:b

2:d

3:d

4:b

5:b

6:d

7:b

8:a

9:b

10:b

11:c

2021. szept. 3. 10:23
 4/12 anonim ***** válasza:

Bocsánat: elnéztem a számozást

11:b

12:c

2021. szept. 3. 14:37
 5/12 pyronka01 válasza:

Szerintem ezek:


1:a,Gyűjtőlencsével csak valódi képet alkothatunk

2:d, A 22 cm-es beosztásnál

3:d, 8 nap

4:b, Felére csökken

5:b, Kb. tizenegyszer

6:d, Síktükörrel csak látszólagos képet alkothatunk

7:a, Kétszeresére

8:a, 30

9:b, Ha az áramok ellentétes irányba folynak, a vezetők taszítják egymást

10:b, A foton energiája egyenesen arányos a frekvenciájával

11:b, A kondenzátor ellenállása fordítottan arányos a váltakozó feszültség frekvenciájával

12: c, A Newton-féle távcsőben

2021. szept. 3. 21:01
 6/12 pyronka01 válasza:

5. vagyok,

az 1. b, A gyűjtőlencse a tőle kétszeres fókusztávolságban lévő tárgyról ugyanakkora nagyságú, fordított állású képet alkot


valóban a helyes válasz, rosszat másoltam ki :)

2021. szept. 3. 21:07
 7/12 pyronka01 válasza:

5. szintén,


A 7. kérdésnél úgy vélem a 2X a helyes válasz, mivel a periódusidő 2X lesz, állandó sebességnél, tehát a megtett út kétszer akkor lesz, ami a kör kerülete, levezetve:

T=1 -> K=2*r*pi -> r=K/(2*pi)


T=2 -> 2*K=2*R*pi -> R=2K/(2*pi)

tehát a kétszerese lesz a sugár.

2021. szept. 3. 21:14
 8/12 anonim ***** válasza:

@5: a gyorsulás állandó

a=v1^2/r1=v2^2/r2

v1=2r1*Pi/T

v2=2r2*Pi/2T

behelyettesítéssel: r2/r1=4

2021. szept. 4. 08:06
 9/12 pyronka01 válasza:

5. vagyok,


ahh... értem. Én az egyenletes körmozgás és "gyorsulásának nagysága nem változott" részből arra következtettem hogy állandó sebességgel teszi meg az utat, ahol a gyorsulás is állandó, nem növekszik.. Ez esetben, ha a gyorsulás változik és állandó, akkor egyenletesen változó körmozgásról beszélnénk nem?

Lehet a kérdés pontatlan, vagy rég volt már fizika :)

2021. szept. 4. 08:21
 10/12 pyronka01 válasza:

Kicsit pontosítva a fogalmak pontatlan használatát...

Egyenletes körmozgásnál a sebesség állandó, a gyorsulás=0,

egyenletesen változó körmozgásnál van az,a hogy a gyorsulás állandó, régi ismereteim alapján..


De elhiszem a 4X-st és azt fogom akkor jelölni :)

2021. szept. 4. 08:29
1 2