Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan tudnám minél jobban/gyo...

Hogyan tudnám minél jobban/gyorsabban megtanulni azokat a dolgokat amik kevésbé érdekelnek, viszonylag hosszabb távra ? (pl.: irodalom(sajnos engem nagyon nem tud lekötni))

Figyelt kérdés

Egyszerűen a tanulás nem működik olyan szinten mint amikor olyan dolgot tanulok amit szeretek, érdekel.


Nyilván vannak céljaim, szóval ígyis-úgyis valahogy "mindig" megtanulom az adott témát, de hátha van valakinek valami jobb módszere vagy ilyesmi :D


Bármilyen kis információt, ötlet szívesen fogadok ! :)



2021. szept. 9. 22:47
 1/3 krwkco ***** válasza:

- Elalvás előtt olvasod el a megtanulnivalót.

Ha versről van szó és versszakonként elakadsz, akkor a versszak elejéről kiválaszthatsz egy szót és összerakod egy kis történetté. Magad elé képzeled, vagyis vizualizálod.

Pl. Toldi:

Ég a napmelegtől a kopár szík sarja,

...

Ösztövér kútágas, hórihorgas gémmel

...

Egy, csak egy legény van talpon a vidéken,

...

Ég valami, süt a nap, egy öszvér és egy gém egy nagy 1-es és egy legény mellett. Egy szépségkirálynő és az öccse nem nézi a forgószelet, stb.

2021. szept. 10. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Tudatosítsd azokat a pozitív érzéseket, lelki nyugalmat, érdeklődést, figyelmet, a tárgy iránt érzett szereted, amit akkor tapasztalsz, amikor számodra kedves tárggyal foglalkozol.


Úgy kell felfognod, hogy az információk érted vannak, nagyon szeretnek téged, a javadat, a legjobbat akarják neked. Ha nehéznek tűnik, akkor is a javadat akarják.


Válts nézőpontot.

2021. szept. 10. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Több féle tanulási módszertan létezik. Pl. versek, beszédek megjegyzésére az ókor óta használják az elme palota módszert. Elképzelsz egy nagy házat, amibe belépve haladsz előre és a szöveg különböző részeit (pl. verssorok) a ház egymás után következő részeiben képzeled el megtörténni. Így amikor újra végig járod képzeletben a házat, akkor könnyebb előhívni az emlékezetedből a megfelelő sorrendben a dolgokat.

Lásd:

[link]

[link]


Az is nagyon sokat segíthet a fontos dolgok megjegyzésében, ha ábrákat rajzolsz. Pl. egy verset könnyebb lehet megtanulni úgy, hogy illusztrálod, lerajzolod ami a szövegben történik, ezzel könnyebben feldolgozhatóvá teszed az agy számára, mert a szöveget nehezebb megjegyezni, de a kép maradandóbb lehet a szövegnél, illetve a kettő kapcsolata könnyebben megmarad, mert más részeit is stimulálja az agynak.


Az is sokat segít az anyag megjegyzésében, ha nem csak elolvasod, hanem a saját kézírásoddal le is írod. Ilyenkor alaposabban feldolgozza az agy az információt, a kezed mozgása miatt jobban odafigyelsz és itt is dolgoznak más agy területek is, ezért jobban bevésődik a fejedbe is, amit a papírra leírsz, mint akkor, ha csak elolvasod.


Ezért nagyon fontos tanulási módszer az is, hogy elolvasod az anyagot és aztán vázlatként kivonatolva lejegyzeteled belőle a lényeget, amit legfontosabb megjegyezni. Vers tanulásnál ugye nem kivonatolhatsz, mert ott szóról szóra mindent meg kell tanulni és pontosan felidézni. Az elméleti anyagnál, pl. egy életrajznál, vagy egy regény történeténél viszont elég lehet csak a kulcs fontosságú dolgokra emlékezni belőle.


Az is fontos a tanulásnál, hogy ne csak bevidd az információt a memóriádba, hanem elő is tudd hívni azt. Erre jó módszer lehet szó kártyákat készíteni. Ez leginkább idegen nyelv tanulásnál szavak jelentésének megjegyzésére lehet jó, de szinte bármilyen más tananyagot is lehet így tanulni - bár verseknél valószínűleg kevésbé hasznos a kötött sorrend miatt.

Fogsz egy pakli nem túl vékony papír lapot, aminek mindkét oldala üres. Egyik oldalra felírod a kérdést, amire a választ meg kell tanulnod. A másik oldalára felírod a választ a kérdésre. Elkészítesz több ilyen kártyalapot, amikkel az anyagot tanulni fogod. Megkevered a kártyákat, húzol egyet, megnézed a kérdést. Megpróbálod felidézni a választ. Ha sikerült, akkor ellenőrzöd a kártya hátoldalán és a pakli végére teszed, hogy utolsóként jöjjön majd a sorban, hiszen tudtad. Ha nem tudod a választ, vagy nem találtad el, akkor megnézed a kártya hátoldalán, megpróbálod megjegyezni és a kártyát pakli közepére valahova találomra beteszed, hogy előbb újra előkerüljön, mint a pakli végére érnél. Aztán így végig mész a teljes paklin. Amelyik válaszokat már tudod, azokat mindig a végére teszed, hiszen nem kell olyan hamar előkerülniük, mert már tudtad egyszer. Amikre nem tudtad a választ, azt mindig előbbre teszed, hogy rövidebb időn belül újra előkerüljön, így gyakrabban találkozol vele. Ha többször szembejön, újra megpróbálod kitalálni és újra nem sikerül, akkor újra megnézed a hátoldalon, hogy mi a helyes válasz és újra középre teszed, így hamarabb szembe fog jönni. Előbb utóbb meg fogod jegyezni.

Ezeknél a kártyáknál is lehet az írott szöveg mellett vizuális segítséget használni. Pl. A kártya hátoldalán egyik oldalára csak egy ábrát rajzolsz és a másik oldalra írod fel a helyes választ. Amikor a kártyát megfordítod, hogy megnézd a megfejtést, előbb letakarod a másik felét és csak a képet nézed, hogy arról eszedbe jut-e valami. Ez különösen hasznos lehet pl. kémiai, vagy fizikai képletek, szavak tanulásánál, de bármi másnál is használható, mert így a kérdés, az ábra és a helyes szöveges válasz is könnyebben megtanulható, összekapcsolhatóak.

2022. okt. 27. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!