Például: Mennyi az idő?

Hogyan tudom meghatározni, hogy függvény-e?



2021. szept. 12. 14:01
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
???
2021. szept. 12. 14:03
 2/19 anonim ***** válasza:
100%
Kifejthetnéd, mit is szeretnél tudni, mert úgy nem tudunk segíteni, ha maga a kérdés sem értelmes.
2021. szept. 12. 14:06
 3/19 anonim ***** válasza:
Az a kérdés, hogy a "Mennyi az idő?" mondat egy függvény-e?
2021. szept. 12. 14:10
 4/19 A kérdező kommentje:

Ez van megadva feladatként. Függvény vagy sem? Ha igen, mik lehetnek a független változók?

És vannak megadva mondatok :

Mennyi az idő?

Mennyi az euró árfolyama?...stb.

Én sem értem, hogy mit is kellene pontosan csinálnom. A többi feladat normálisabb, simán kell ábrázolni függvényeket, de ez...

2021. szept. 12. 14:12
 5/19 A kérdező kommentje:
3#-as: Igen.
2021. szept. 12. 14:12
 6/19 anonim ***** válasza:

Igen, függvény. Minden időpillanathoz hozzárendelhető egy számsor egyértelműen.

Viszont amikor az időre kérdezünk, akkor a hely is fontos. Tehát kimondatlanul, amikor az időt kérdezzük, akkor a hely játssza a legnagyobb szerepet. Tehát az x helyen a „Mennyi az idő?” kérdésre a válasz t(x) (t, mint time=idő, de bármi mással is elnevezhető az idő függvénye).

2021. szept. 12. 14:15
 7/19 anonim ***** válasza:

Nem fügvény. Ha azt állítanánk, hogy ebben és ebben a pontban most éppe nxyz az idő, az lehetne egy függvény, hiszen a földrajzi hely (változó) függvényében adtuk meg az időt (függvényérték. De egy kérdés nem lehet függvény.

Másképp leírva:

Az "y=x^2" egy függvény. Minden (értelemzési tartományon belüli) x értékhez (változó) hozzárendel egy meghatározott y értéket (függvényérték). Emiatt lesz az y=x^2 egy függvény, mivel változóhoz függvényértéket rendelünk hozzá.

Namost a "Mennyi az idő?" nem ilyen. Mivel ez az időt most, az adott pontban kérdezi (ez így nincs külön leírva), ezért ez nem egy függvény, hanem a függvénynem EGYETLEN KONKRÉT értékét keressüg, megadott változó (most, itt) alapján. Ez az előző példát felhasználva az "y=x^2 ; x=3 ; y=?"-nek felelne meg. Az y=x^2 (analógia: idő a földrajzi hely függvényében) egy függvény, de mi enne ka függvnynek egyetlen elemét keressük, nem magát a függvényt.


Ugyanez igaz az euró árfolyamra. Ha az van megadva (pl téblázatban, napi középértékekkel), hogy az euró árfolyam az elmúlt 10 évben hogy alakult, az egy függvény (változó:időpont, függvényérték:árfolyam). Ha az a kérdés, hogy ennek az értéktáblázatnak EGYETLEN KONKRÉT eleme mennyi, az nem egy függvény, csak a függénynek egy eleme.


#6: Maga az idő, és maga az árfolyam valóban (lehet) egy függvény. Viszont az erre vonatkozó KÉRDÉS nem függvény.

2021. szept. 12. 14:32
 8/19 anonim ***** válasza:

Dehogyenm. Maga a kérdés a függvény.


Például ha elmész a boltba, és megkérdezed, hogy mennyibe kerül a kenyér, akkor arra kapsz egy egyértelmű választ. Tehát maga a kérdés az f(kenyér), aminek van egy függvényértéke, és az a válasz a kérdésre. Általánosságban pedig f(x)-szel jelöljük a választ arra a kérdésre, hogy az x mennyibe kerül a boltban, ami egy konkrét számértékkel is megadható.


Persze függvény csak akkor lehet egy hozzárendelés, hogyha a kérdezhetőség körébe tartozókhoz (vagyis az értelmezési tartomány elemeihez) pontosan egy válasz adható (rendelhető). Például a „Ki volt Rómában nyaralni?” kérdésre millió sok ember válaszolható, ezért ez nem egy függvény, de attól még hozzárendelés.

2021. szept. 12. 14:53
 9/19 anonim ***** válasza:

Illetve egy kicsit rosszul fogalmaztam; f, vagyis a függvény a kérdés, x az, amire rákérdezünk, és f(x) a kérdésre adott válasz.


Önmagában a „Mennyi az idő?” kérdés egy nem jól definiált függvény, mivel nincs megadva az értelmezési tartománya. Azonban ha ezt a kérdést egy ember felteszi egy másik embernek, akkor a saját környezetének idejére kíváncsi, ebben az esetben viszont jól definiált, mivel x=„itt, ahol jelenleg állok”.

2021. szept. 12. 15:17
 10/19 krwkco ***** válasza:

Szerintem az árfolyam az függvény. Az ár az idő függvénye.

Az idő viszont nem függvény. Itt csak egy változóról van szó. Az órák ugyan a hosszúsági köröktől függően mást mutatnak (ez egy jó ötlet), de pl. amikor egy napkitörés történik az mindenhol egyidőben van. Az idő nem azonos azzal, amit az órák mutatnak egy helyen.

2021. szept. 12. 16:12
1 2