Ferike2003 kérdése:

Egy számtani sorozat harmadik és hetedik tagjának összege 2, a kilencedik és 13. tag összege 38. Mi a sorozat első tagja és differenciája? Mennyi az első husz tag összege? Hányadik tagja a sorozatnak a 751?


A feladatot meg tudom oldani ha pl ez lenne a feladat : " Egy számtani sorozat második és nyolcadik tagjának az összege 2, kilencedik és harmadik tagjának különbsége 24. Mennyi az első 10 tag összege?

"

mivel különbséggel kitudom számolni a d-t de igy összegként nem . A segitséget elöre is köszönöm !



2021. szept. 20. 20:12
 1/8 Pelenkásfiú ***** válasza:

A 3. és 7. tag között 4d a különbség.

Az egyik legyen x, a másik x+4d. Ebből:

x + x+4d=2

2x+4d=2


A 9. és 13. tag a 3.-hoz képest:

x+6d + x+10d = 38

2x+16d=38


Tehát van egy egyenletrendszerünk:

2x+4d=2

2x+16d=38


A másodikból vonjuk ki az elsőt:

12d = 36


Innen már biztos megy a többi :)

2021. szept. 20. 20:38
 2/8 anonim ***** válasza:

Az ilyen jellegű feladatoknál az szokott eredményre vinni, hogy a tagokat felírjuk a tanult módon az első tag és a differencia, vagyis a1 és d szerint;


a3 + a7 = 2

a9 + a13 = 38


A tagokat átírva:


(a1 + 2d) + (a1 + 6d) = 2

(a1 + 8d) + (a1 + 12d) = 38


Összevonás után:


2*a1 + 8d = 2

2*a1 + 20d = 38


Ez egy mezei kétismeretlenes elsőfokú egyenletrendszer, amit könnyedén meg lehet oldani.

2021. szept. 20. 20:41
 3/8 anonim ***** válasza:

a8-5d+a8-d=2

a8+d+a8+5d=38

---------------

2a8-6d=2

2a8+6d=38

----------

4a8=40 12d=36

a8=10 d=3


Innen megy?

a8=10

2021. szept. 20. 20:42
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat egy kérdésem lenne még abban valaki tud segiteni hogy azt honnan tudom meg hogy a 751 az hányadik tagja a sorozatnak? Az Sn képkettel vagy hogy ? Kérenm valaki azt még leirná ? ELöre is köszönöm szépen!
2021. szept. 21. 15:43
 5/8 Pelenkásfiú ***** válasza:

Pontosan. Az összegképlettel:

Sn = (a1+an)*n / 2

Az Sn-t megadja a kérdés, a1-et tudod, viszont még így is van 2 ismeretlen: an és n.

Fejezd ki an-t az "an = a1 + (n-1)*d" összefüggés segítségével, így ebben és az összegképletben is csak "n" lesz az ismeretlen, onnantól pedig már könnyen meg tudod oldani.

2021. szept. 21. 15:49
 6/8 krwkco ***** válasza:

"a 751 az hányadik tagja a sorozatnak?"

a1+(n-1)*d=751

2021. szept. 21. 17:54
 7/8 Pelenkásfiú ***** válasza:

#4 5 6

Jaj, bocsi, csak azt néztem, hogy az összegképletet említed és azt hittem, az a kérdés, hogy az első hány tagnak lesz 751 az összege. :/

De az ki sem jönne egész számra...

Bocsi! A #6-os választ nézd!

2021. szept. 21. 18:08
 8/8 A kérdező kommentje:
Mindenkinek nagyon szépen köszönöm!
2021. szept. 21. 19:18