Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Weöres Sándor mit akart...

Weöres Sándor mit akart kifejezni A galagonya c. versével?

Figyelt kérdés

2021. szept. 22. 13:26
 1/8 anonim válasza:
12%
Nézd ki tankönyvből, biztos, hogy abban részletesen le van írva.
2021. szept. 22. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
81%

A magányosságot


[link]


[link]

2021. szept. 22. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Izzó szerelmi vallomás


Legendás szerelem volt az övék. Weöres egyik legismertebb versét, amelyet mindannyian ismerünk, és ami úgy kezdődik: “Őszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája…” mégis a csodálatos Polcz Alaine-hez írta.


A verset kiváltó érzés, egyfajta villámcsapásszerű, szerelem első látásra élmény volt Weöres részéről, amikor 1946-ban, az Országos Széchenyi Könyvtárban találkoztak, ahol az akkor 24 éves Alaine Tolnai Gábor főigazgató titkárnőjeként dolgozott. Egy napon a fiatal költő - verseit hozva - kopogott be az ajtón:


“Belépett az ajtón egy alacsony, vékony fiatalember, szürke, kicsit piszkos overallban, a haja kócos, és az arcán is valami szürke folt, mintha hamu vagy sárfolt lenne. kicsit oldalt hajtja a fejét, és megszólal vékony, kisfiús hangon - Sanyikának mindig ilyen maradt a hangja: „A főigazgató urat keresem.” - írja visszaemlékezéseiben Alaine, aki elmondása alapján akkor már Weöres Sándor olvasója volt; nagyon szerette, becsülte, ezért meg is hatódott a költő érkezésekor.


Távozáskor a nő autogramot kért Weörestől, aki elmerülten írt valamit egy irkába - amilyenbe gyermekek szoktak írni -, majd kitépte a lapot, és átnyújtotta a szép fiatal hölgynek. Egy vers volt: “Őszi éjjel / izzik a galagonya, / izzik a galagonya ruhája..." Azt mondta: neki írta - szerelemmel. Igen, az azóta mindannyiunk által ismert Galagonya című vers ott és akkor, izzó szerelmi vallomásként született.


"Elképedtem. Hihetetlennek tűnt számomra, hogy ilyen vers születhessen egypár perc alatt." - emlékezett vissza Alaine. Határozottan egyoldalú, tehát szigorúan plátói szerelem volt. Szerelemről később sem esett szó köztük, viszont miután Polcz Alaine feleségül ment Mészöly Miklóshoz, mély barátság alakult ki a két zseniális házaspár között. Csak egy majdnem ötven évvel későbbi interjúban vallott színt Weöres Sándor:


“Alaine, tudja, hogy én szerelmes voltam magába, mindjárt, abban a percben, amikor megláttam? Azt a verset, azt ott magának írtam."

2021. szept. 22. 14:19
 4/8 anonim ***** válasza:
84%

Kedves Kérdező!

Köszönöm ezt az információt! Többet tudsz, mint a válaszadók többsége, ebbe beleértve jómagam is.

2021. szept. 22. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
81%
Nem tudom, de Weöres ritmusvirtuóz. Talán a szavak jelentése másodlagos.:)
2021. szept. 22. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

4-es, szivesen :) Csak most néztem utána, itt a link a cikkhez:

[link]

2021. szept. 22. 15:38
 7/8 Mansour ***** válasza:
79%
Most posztmodern leszek: nem az számít, hogy a költő mit akart kifejezni a verssel, hanem az, hogy számodra mit jelent a vers, benned milyen gondolatokat, érzéseket, asszociációkat kelt. Persze érdekesek az ilyen háttértörténetek is, de a mű-olvasó viszony szempontjából igazából nincs jelentőségük. És ezért tulajdonképpen értelmét veszti a hagyományos értelemben vett verselemzés is. Szubjektív benyomásokról beszélhetünk csak, a többi csak ilyen iskolás duma.
2021. szept. 22. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
64%
De ha a Bóbita az a fütyi, akkor a galagonya is lehet akármi.
2021. szept. 22. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!