Ha tudom egy háromszög 3 csúcsának koordinatait, akkor hogyan hatarozom meg hogy egy szogfelezo a szemközti oldalt mely koordinata pontban metszi??
2021. szept. 26. 20:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Felírod a szögfelező egyenesének egyenletét, meg a szemközti oldal egyeneséét, aztána kettő metszéspontját onnan egy egynelettel ki lehet számolni.
2021. szept. 26. 20:40
 2/14 A kérdező kommentje:
A szogfelezo egyenletet hogyan kapom??
2021. szept. 26. 20:44
 3/14 anonim ***** válasza:

Szögfelező egyenletét viszonylag komplikált felírni, de végülis nem lehetetlen. A legegyszerűbb megoldás, hogyha skaláris szorzattal kiszámolod az oldalak hajlásszögét, ezután megkeresed azt a pontot, amelyre igaz, hogy az általa és a kezdőponttal által meghatározott szakasz ugyanakkora szöget zár be.


Példa: legyen a három pont A(1;2), B(2;5) C(-1;-3), és az A-n átmenő belső szögfelező egyenletetét írjuk fel. Első körben érdemes az A pontot eltolni az origóba, és ugyanazzal az eltolással a többi pontot is:


A'(0;0)

B'(1;3)

C'(-2;-5)


Az A'B' vektor az 1. síknegyedbe mutat, a A'C' vektor a 3. síknegyedbe, emiatt a szögfelező a 2. és a 4. síknegyeden keresztül halad át. Ebben a felállásban nincs nehéz dolgunk, meg tudjuk nézni, hogy mekkora szöget zárnak be a szakaszok az x-tengellyel:


A'B' x-tengellyel bezárt szöge: tg(Ł)=3/1, tehát Ł=71,565°

A'C' x-tengellyel bezárt szöge: tg(ß)=(-5)/(-2), tehát ß=68,199°.


Innen azt kapjuk, hogy az A'B' és A'C' hajlásszöge 68,199°+90°+(90°-71,565°)=176,634°. Ennek a fele 88,371°, de ehhez hozzá kell adnunk a 71,565°-ot, így a keresett egyenes irányszöge 159,882°. Ebből pedig már fel lehet írni az A csúcson átmenő, 159,882°-os irányszögű egyenes egyenletét.


Ha ez megvan, akkor már csak a BC oldal egyenes egyenletét kell felírnod, és a két egyenes metszéspontját keresed.


Van viszont egy egyszerűbb megoldás is; a szögfelezőtétel szerint tudjuk, hogy a szemközti oldalt a szögfelező a háromszög két másik oldaláak arányában osztja. Például ha veszed a 3;4;5 oldal hosszú derékszögű háromszöget, akkor a derékszög szögfelezője az átfogót 3:4 arányban osztja, amely osztópont a rövidebbik befogó másik végpontjához van közelebb.


Tehát amire egyszerűen szükséged van: kiszámolod a háromszög másik két oldalának hosszát, a harmadik oldalra pedig egy egyszerű osztópontot számolsz (amire van képlet).

2021. szept. 26. 22:05
 4/14 A kérdező kommentje:

Én így gondolt:


Meghatarozom hogy mekkora részekre osztja a szogfelezo a szemközti oldalt.

Legyen a kisebbik rész n, a nagyobbik pedig m.


Majd a szemközti oldal irány vektorat megállapítom.

Legyen most az iranyvektor (10;5).

És felirom ezt:


(10-x)^2+(5-y)^2=m^2


X^2+y^2=n^2


Ebből n és m ismert.

Tehát egy egyenletrendszert kell megoldanunk.


Először így gondoltam el.


Ez így jó??

2021. szept. 26. 22:55
 5/14 anonim ***** válasza:

Ez egy eléggé nagy katyvaszra sikerült. Szóval nem jó.


De ha tudod, hogy melyik vektor mutat az osztópontba, akkor csak a vektor kezdőpontjának koordinátáihoz hozzá kell adnod a vektor koordinátáit, hogy a végpont koordinátáit megkapd.


Kör egyenletére itt semmi szükség nincs, pláne úgy nem, ahogy azt te használtad. Ha esetleg az lenne, hogy tudnád az osztópont távolságát a felezett szög csúcsától, akkor erről lehetne beszélni. De itt indirekt módon (tehát a kérdéses pont meghatározása nélkül) nem fogod tudni kiszámolni a távolságot.


Inkább írd ki az eredeti feladatot, és megnézzük, hogy mit lehet vele kezdeni.

2021. szept. 26. 23:10
 6/14 krwkco ***** válasza:
Ha tudod a két oldal egyenesének egyenletét, akkor a szögfelezőjük egyenlete nagyonegy szerű. Felszorzod mindkét oldal egyenletét annyival, hogy a normálvektoruk egyenlő legyen. Pl. mindkettőt a másik normálvektorának hosszával. Összeadod a két egyenletet és az lesz a szögfelező egyenesének egyenlete.
2021. szept. 27. 03:44
 7/14 A kérdező kommentje:

Legyen adott a következő háromszög.

A(0;0)

B(4;0)

C(0;3)


Ekkor az oldalak iranyvektorai:


a (-4;3)

b (0;-3)

c (4;0)


És ezekből hogyan állapítom meg hogy mi a szogfelezok egyenlete??


Ne haragudjatok, de szeretném példában látni amit irtok, mert sajnos kicsit zavaros nekem.

2021. szept. 27. 06:35
 8/14 anonim ***** válasza:

a1x+b1y=c1

a2x+b2y=c2


egyenesek szögfelezőinek egyenlete:

|a1x+b1y-c1|/sqrt(a1^2+b1^2)=|a2x+b2y-c2|/sqrt(a2^2+b2^2)


Ez abból jön, hogy két metszőegyenestől egyenlő távolságra levő pontok halmaza a síkban a két szögfelező egyenes.

2021. szept. 27. 07:00
 9/14 anonim ***** válasza:

Kérdező, legalább azt megmondhattad volna, hogy melyik szöget akarod a konkrét példában felezni...


Nem győzöm hangsúlyozni, hogy sokkal jobban jársz, hogyha a szögfelezötételből és az osztópont képletéből indulsz ki, sokkal könnyebb lesz az életed.


Hogy tanulj is valamit; Occam borotvája. Lényege, hogy ha van egy egyszerű és egy bonyolult megoldás, akkor lehetőleg az egyszerűt válasszuk.

2021. szept. 27. 10:52
 10/14 A kérdező kommentje:

#9-es


Bármelyik szög lehet.


Legyen mondjuk CAB szög, azaz a derékszög.

2021. szept. 27. 10:55
1 2