Kertész Körte kérdése:

Hogyan lehet helyesen elmélyíteni tudásilag a szükséges, elégséges feltételt matematikából?


Pénteken dolgozatot írok belőle, viszont hiányoztam egy hetet, és nekem abszolút kimaradt az a fajta megértés az órákon.

Egy csomó feladatot ávettem, tankönyvből is megpróbáltam újracsinálni a feladatokat, de egyszerre nem érzem, hogy a véremben lenne. Gondolkodási módszerekből írok, tehát ez a feltétel, skatulyaelv, kiválasztás, sorbarendezés.

Jó tanuló vagyok, viszont ez valahogy számomra nehezen fogható fel, mint bármi más.



2021. szept. 28. 21:22
 1/8 anonim ***** válasza:
Most akkor a "szükséges, elégséges, szükséges és elégséges" feltételek megértésével van baj, vagy az összes többivel is?
2021. szept. 28. 22:33
 2/8 A kérdező kommentje:
Az összes többivel is sajnos, abszolút nem érzem a témában magam, folyton összekeverem.
2021. szept. 28. 22:46
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Sorbarendezés (permutáció): amikor az összes adott elemet egymás mellé kell valahogy pakolnod. Tipikus példa, hogy hányféleképpen tudod a MATEMATIKA szó betűit egymás mellé írni (10!/(2!*3!*2!). Ebben az esetben ismétléses permutációról van szó, mert vannak azonos elemek. Ismétlés nélküli esetben minden elem különböző, például 10 gyereket hányféleképpen tudsz egymás mellé állítani (10!).


Kiválasztás (kombináció vagy variáció): amikor egy csoportból veszel ki elemeket (akár az összeset vagy egyet sem). (Ismétléses) Variáció esetén akár egy elemet többször is kiválaszthatsz, viszont a kiválasztás sorrendje számít, ettől annyiban különbözik a kombináció, hogy a sorrend nem számít. Tipikus példák:


Ismétléses variációra: 3 sávos zászlót hányféleképpen tudsz kiszínezni 5 szín felhasználásával (5*5*5=5^3)

Ismétlés nélküli variációra: futóversenyen 10-en vesznek részt, hányféleképpen alakulhat az első 3 hely sorsa (10*9*8)

Ismétlés nélküli kombinációrí: 10 emberből hányféleképpen alakítható ki egy 3 fős csapat, ahol mindenki egyenrangú ( (10 alatt a 3) )

Ismétléses kombinációra: 10-féle ízű fagylaltból hányféle 3 gombócos rendelés adható le egy kehelybe (a tölcsérben meghatározott lenne a gombócok sorrendje, a kehelyben egymás mellé teszik a gombócokat, így mi döntjük el a rendelés után, hogy milyen sorrendben akarjuk megenni őket) ( (12 alatt a 3) ).


Skatulyaelv: itt nem történik más, mint bizonyos megközelítésben dobozokat (skatulyákat) képzünk, majd megmutatjuk, hogy akármit csinálunk, biztosan lesz olyan skatulya, amelyikben legalább valamilyen elem lesz. A skatulyaelv alapvetően egy indirekt bizonyítási fajta, vagyis azt mutatjuk meg, hogy az eredeti állítás tagadása nem teljesülhet. Például:


Mutassuk meg, hogy akárhogyan választunk ki 9 egész számot, azok között biztosan lesz legalább 5 páros vagy legalább 5 páratlan!


Indirekt bizonyítás: tegyük fel, hogy az állítás nem igaz. Az állítás tagadása az, hogy legfeljebb 4 páros és legfeljebb 4 páratlan szám lehet. Viszont így legfeljebb 8 szám kerülhet kiválasztásra, pedig 9 szám kerül kiválasztásra, ez az ellentmondás. Tehát az indirekt állítás hamis, így az eredeti az igaz.

2021. szept. 28. 23:37
 4/8 A kérdező kommentje:
Wow, nagyon szépen köszönöm, esetleg majd még a szükséges, elégséges tétel megértésében tudnál-e segíteni?
2021. szept. 28. 23:53
 5/8 A kérdező kommentje:
Tehát a szükséges, elégséges és a szükséges és elégséges érdekelne még.
2021. szept. 28. 23:54
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szükséges (de nem elégséges) feltétel: olyan feltétel, amelynek mindenképp teljesülnie kell, de önmagában még kevés a boldogsághoz. Például:


Ha egy szám osztható 100-zal, akkor 0-ra végződik. Ez minden körülmények között igaz. Nézzük a megfordítását: ha egy szám 0-ra végződik, akkor osztható 100-zal. Ez sajnos nem igaz, mert például a 140 ugyan 0-ra végződik, mégsem osztható 100-zal (kizáró ellenpélda). Ebből adódóan a "ha egy szám 0-ra végződik, akkor osztható 100-zal." feltétel egy szükséges, de nem elégséges feltétel.


Elégséges (de nem szükséges) fetétel: olyan feltétel, amelynek teljesülése esetén az állítás igaz lesz, de ezen kívül is vannak a feltételnek megfelelő esetek. Úgy is mondhatjuk, hogy a lehetőségek körét szűkíti. Például:


Ha egy szám 6-ra végződik, akkor osztható 2-vel. Ez minden további nékül igaz. Viszont fordítva: ha egy szám osztható 2-vel, akkor 6-ra végződik. Ez az állítás a klasszikus értelemben nem igaz (lévén mondható ellenpélda, mondjuk a 18, ami egy megengedő ellenpélda), viszont a 6-ra végződő számok mind igazzá teszik az állítást, ezért ez egy elégséges, de nem szükséges feltétel.


Szükséges és elégséges feltétel: röviden annyi, hogy az állítás megfordítása is mindig igaz lesz. Például:


Ha egy szám osztható 3-mal, akkor számjegyeinek összege osztható 3-mal.

Megfordítva: ha egy számban a számjegyek összege osztható 3-mal, akkor maga a szám is osztható 3-mal. Most a második esetben sem kizáró, sem megengedő ellenpélda nem adható, emiatt ez egy szükséges és elégséges feltétel.

2021. szept. 29. 00:11
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Még annyit, hogy ha egy állításban "AKKOR ÉS CSAK AKKOR" szerepel, akkor az mindenképp szükséges és elégséges feltétel, viszont ennek kirakása nem kötelező. Például a Pitagorasz-tétel:


Ha az a<=b<c oldalú háromszög derékszögű, akkor oldalaira az a^2+b^2=c^2 egyenlőség teljesül.

Megfordítva: Ha az a<=b<c oldalú háromszögre teljesül az a^2+b^2=c^2 egyenlőség, akkor a háromszög derékszögű.

Itt is igaz az, hogy mindkét állítás mindig igaz, tehát szükséges és elégséges feltételről van szó. Ez megfogalmazva úgy, hogy egyértelműen kiderüljön, hogy a feltétel szükséges és elégséges:


Ha az a<=b<c oldalú háromszög derékszögű, AKKOR ÉS CSAK AKKOR oldalaira az a^2+b^2=c^2 egyenlőség teljesül.


Természetesen fordítva is fel lehet írni;


Ha az a<=b<c oldalú háromszögre teljesül az a^2+b^2=c^2 egyenlőség, AKKOR ÉS CSAK AKKOR a háromszög derékszögű.

2021. szept. 29. 00:25
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, úgy érzem ez segít jobban megértetni ezeket a feltételeket!
2021. szept. 29. 12:02