Ezt a matematikai egyenletet hogyan oldanátok meg?

[link]
2021. okt. 1. 16:00
 1/9 anonim ***** válasza:
17%
Megkérdezném a gyakorin, hogy kell megoldani.
2021. okt. 1. 16:09
 2/9 Pelenkásfiú ***** válasza:
92%

2021-et felbontanám prímtényezőkre: 43*47.

Ha az első tört nevezője 43, akkor az osztás után 47-et kapunk.

A másik törtnél pedig 47-tel osztva 43-at.

43 + 47 = 90


Nyilván 1-gyel és 2021-gyel is osztható a 2021, de akkor nem jön ki a 90.


-------------


Ezen kívül addig tudtam eljutni, hogy:

4042x / (x^2 - y^2) = 90

De ez nem tudom, segít-e.

2021. okt. 1. 16:33
 3/9 anonim ***** válasza:
83%
x = 45, y = 2 pl. egy megoldás, azt nem tudom, hogy más nincs-e
2021. okt. 1. 16:55
 4/9 anonim ***** válasza:
93%

Szorzunk a nevezőkkel;


2021*(x-y) + 2021*(x+y) = 90*(x-y)*(x+y), kibontjuk a zárójeleket a bal oldalon:


2021x-2021y + 2021x+2021y = 90*(x-y)*(x+y), össze tudunk vonni:


4042x = 90*(x-y)*(x+y), írjuk fel a konstansokat prímtényzős alakban:


2*43*47*x = 2*3*3*5*(x-y)*(x+y), tudunk osztani 2-vel:


43*47*x = 3*3*5*(x-y)*(x+y)


Az biztos, hogy a jobb oldal osztható 3*3*5=45-tel, a bal oldal pedig csak úgy tud 45-tel osztható lenni, hogyha x a 45-nek egész számú többszöröse. Most nézzük meg egyesével, hogy mi történik, ha az x helyére 45 egés számú többszöröseit írjuk;


x=0: 43*47*0 = 3*3*5*(0-y)*(0+y), ennek megoldása y=0, ami nem lehet, mert x=/=y


x=45: 43*47*45 = 3*3*5*(45-y)*(45+y), ennek megoldása y=2 és y=(-2), de utóbbi nem természetes szám, így a megoldás: x=45 és y=2.


x=90: 43*47*90 = 3*3*5*(90-y)*(90+y), ennek megoldása irracionális.


x=135: 43*47*135 = 3*3*5*(135-y)*(135+y), ennek is irracionális a megoldása.


Azt sejtjük, hogy több megoldás nincs. Próbáljuk meg ezt belátni. Azt megállapítottuk, hogy x=45k alakú, ezt a helyettesítést tegyük meg;


43*47*45k = 3*3*5*(45k-y)*(45k+y), most tudunk osztani 45-tel:


43*47*k = (45k-y)*(45k+y)


A bal oldal biztosan osztható k-val. Ha k=1, akkor semmi probléma nincs;


43*47 = (45-y)*(45+y), ennek megoldása y=2, amit már korábban megkaptunk.


Ha k legalább 2, akkor nem tudjuk, hogy prímszám-e vagy sem, így a mindenféle oszthatóságra nehezen lehetne hivatkozni. Az viszont biztos, hogy a bal oldal még mindig osztható 43-mal és 45-tel, és nyilván 45k-y<45k+y, emiatt csak előbbi lehet 43 többszöröse, utóbbi pedig 47 többszöröse, tehát:


45k-y = 43*s

45k+y = 47*t, ahol s;t valami egész számok. Ha most a két egyenletet összeadjuk:


90k = 43*s+47*t, ezt fogjuk felhasználni; a


43*47*k = (45k-y)*(45k+y) egyenletet szorozzuk meg 90-nel:


43*47*90k = 90*(45-y)*(45+y), most pedig helyettesítsünk be;


43*47*(43s+47t) = 43s * 47t, osztunk 43-mal és 47-tel:


43s + 47t = s * t, vonjunk ki 43s-nyit:


47t = s*t - 43s, emeljünk ki s-set:


47t = s*(t-43), a t=43 nem megoldás, így oszthatunk (t-43)-mal:


47t/(t-43) = s, elvégezzük a bal oldalon az osztást:


47t/(t-43) = (47t - 47*43 + 47*43)/(t-43) = 47 + (47*43)/(t-43), tehát


47 + (47*43)/(t-43) = s, vagyis


47 + (2021)/(t-43) = s


Az s csak úgy tud egész lenni, hogyha 2021/(t-43) egész. Ennek már véges sok megoldása van, ráadásul eléggé kevés, úgyhogy emberi időn belül ki lehet találni, hogy még hány megoldása létezhet. Aki akarja, innen be tudja fejezni.

2021. okt. 1. 17:33
 5/9 anonim ***** válasza:
92%

A negyedik válaszoló levezetése helyes, de szerintem baromi bonyolult, itt egy egyszerűbb:


2021-nek csak két prím osztója van, 43 és 47. Ezek összege pont 90, tehát az egyenlet bal oldalán lévő törtek értékeinek 43-nak és 47-nek kell lenniük. Következésképpen a nevezőik értéke 47 és 43:


x+y=47

x-y=43


Van két ismeretlenünk és két egyszerű egyenletünk, ezt már könnyű megoldani. Fejezzük ki x-et az első egyenlet segítségével, majd ezt helyettesítsük be a másodikba!


X=47-y


47-y-y=43, átrendezve:

4=2y, tehát y=2. Visszahelyettesítve megkapjuk x-et: x=47-2=45.


A megoldás tehát x=45, y=2. (Ha az egyenleteket úgy írjuk fel, hogy x+y=43 és x-y=47, akkor y=-2-t kapunk, de ez nem jó mert -2 nem természetes szám.)

2021. okt. 1. 18:25
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Az miből következik, hogy a törteknek külön-külön egész számoknak kell lenniük?
2021. okt. 1. 19:22
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen, a feladat is azt írja, oldjuk meg az egész számok halmazán.
2021. okt. 1. 20:27
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. okt. 1. 20:27
 9/9 anonim ***** válasza:
33%

"Igen, a feladat is azt írja, oldjuk meg az egész számok halmazán."


Én azt látom a képen, hogy "Oldjuk meg a természetes számok halmazán".

2021. okt. 1. 22:13