Valaki fizikába jártas ember, hajlandó segíteni?

Két rögzített egyenlő méretű, igen kicsi sugarú gömb alakú test, mindegyik azonos nagyságú pozitív töltésű test. A közöttük ható erő 10(a mínusz hatodikon) Newton nagyságú. A harmadik testnek nincs töltése és ugyanakkora, ezt a testet hozzá érintjük az egyik testhez majd másikhoz és a kettő közzé egyenlő távolságra rakjuk.ekkora és milyen irányú erő hat rá?

2021. okt. 4. 20:43
1 2
 1/13 krwkco ***** válasza:

Ehhez a következőket kell tudni

- az elektrosztatikus erő a két töltés szorzatával egyenesen, a távolság négyzetével fordítottan arányos (Coulomb-törvény)

- ha két egyenlő kapacitású testet összeérintünk, akkor az elektromos töltésük összegét elfelezik egymás között. (Testvériesen megosztoznak.)

Fel kell venni egy Q töltést r távolságot. Fel kell írni az erőre vonatkozó arányosságot egy c konstanssal. Kiszámolni a c-t. Az új Q-k meg az új r-ek ismeretében ki kell számolni a 3 testre ható erőket és kész.

Ha megírod a megoldást, vagy hogy hol akadtál el, segítek.

2021. okt. 4. 21:42
 2/13 A kérdező kommentje:
Igazából elakadtam ott hogy hogyan írjam fel az erőre vonatkozó arányosságot a c konstanssal?
2021. okt. 4. 22:15
 3/13 krwkco ***** válasza:
Az első lépés a Coulomb egyenlet leegyszerúsített alakja: F=c*Q1*Q22/r^2
2021. okt. 4. 22:17
 4/13 krwkco ***** válasza:
F=c * Q1 * Q2 / r^2
2021. okt. 4. 22:18
 5/13 A kérdező kommentje:
Ebbe amennyire tudtunk behelyettesítettem, de hogyan lehet ezzel tovább számolni, ha nem tudjuk se a Q se az r értékét?
2021. okt. 4. 22:20
 6/13 A kérdező kommentje:

F=c*(1/2Q*3/4Q)/(r/2)^2

F= 10(mínusz ötödiken)

2021. okt. 4. 22:23
 7/13 krwkco ***** válasza:

"de hogyan lehet ezzel tovább számolni, ha nem tudjuk se a Q se az r értékét?"


Amikor a c-t használod majd, a végső megoldásból Q és r^2 is ki fog esni.

Mennyi lesz a 3 golyó töltése az összeérintések után?

2021. okt. 4. 22:31
 8/13 A kérdező kommentje:
Q/2, 3/4Q, 3/4Q
2021. okt. 4. 22:33
 9/13 krwkco ***** válasza:

Igen.

És mekkora lesz a távolságuk?

Hogy néz ki az egyenlet az először érintett és a középső között?

Hogy néz ki az egyenlet a másodszor érintett és a középső között?


Ez volt az eredeti egyenlet: 10^-5 N = c*(Q*Q)/(r/2)^2

Ha az új egyenletekkel összehasonlítod, könnyen megkapod az új erőket Newtonban.

2021. okt. 4. 22:37
 10/13 krwkco ***** válasza:
Az erők irányát tudjuk, Mindegyik taszító.
2021. okt. 4. 22:38
1 2