Csicsky kérdése:

Az alábbi esetben hogyan változik a bankszámlára betett összeg a kamatozásnak köszönhetően, miként kell számolni?


Az év elején be van téve a számlára 250 000 forint, havi lekötésre, havi 2 %-os kamatra. A kérdés az lenne, hogy mennyi idő múlva lesz legalább 300 000 forint a számlán, ha a bank negyedévenként tőkésít?

Én először kamatos kamattal számoltam negyedéves kamatlábbal (2x3=6 %) és kijött, hogy 3,129 negyedév múlva lesz a számlán ennyi pénz. Ez azt jelenti, hogy 3 negyedéven át a kamatos kamattal kell számolni, és három negyedév múlva a számlán 297 754 forint lesz.

A következő lépésben azt számoltam ki, hogy a 297 754 forintos kezdőtőke esetében az egyszerű kamatszámítás szerint mennyi idő múlva lesz a számlán 300 000 forint. Eredményként 0,12572 negyedév jött ki, vagyis: 0,12572x90=11,3 nap. Akkor ezek szerint 9 hónap és 12 nap múlva lesz a számlán legalább 300 000 forint.

A számításnál abból indultam ki, hogy a bankszakmában ez a dolog úgy működik, hogy két kamattőkésítés közötti idő alatt a tőke nem változik, de az egyszerű kamatszámítás szerint naponta kamatozik az egy napra eső kamatláb szerint, és a negyedévek egységesen 90 naposak a hónapok meg 30 naposak. Jól végeztem el a számítást? Ha nem, akkor miként kellett volna?



2021. okt. 23. 12:14
 1/3 krwkco ***** válasza:
100%

"mennyi idő múlva lesz legalább 300 000 forint a számlán, ha a bank negyedévenként tőkésít?"

300 000/250 000=1,2

1,2=1,06^n, ahol n a negyedévek száma

lg(1,02)=n*lg(1,06)

0,07918=1*0,025306

n=3,129

Eddig jó.

De mivel a bank negyedévenként írja jóvá a kamatot és csak akkor változik a számlán levő összeg, szerintem a korrekt válasz - 4 hónap. Ha korábban nézed meg a számlakivonatot, 300 ezernél kevesebbet fogsz látni.

Az más kérdés, hogy a számla elméleti értéke korábban is eléri a 300 ezret. De lehet, hogy neked akkor sem ér annyit, mert nem adják meg a megszakított periódusban megszolgált kamatot.

De ez csak az értelmes, valós elemzés. Lehet, hogy az iskolai gondolkodás szerint a 3,129 van a megoldáskönyvben. Azt meg bonyolítások nélkül kell átszámolni napokra: 0,129*365/4=11,76~12 nap + 3 negyedév.

2021. okt. 23. 12:34
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem, ilyen esetekben mindig felfelé kell kerekíteni az eredményt. Meglehet, hogy bizonyos feladatok elvonatkoztatnak a valóságtól, de ha a feladat kimondja, hogy negyedévente írják jóvá a pénzt, akkor előbb nem, tehát meg kell várni a következő kamatperiódus leteltét.
2021. okt. 23. 13:38
 3/3 A kérdező kommentje:
A kamatot negyedévente tőkésítik, ellenben a betett összeg lekötése csak 1 hónapra szól (havi lekötés). Akkor ezek szerint mindig a lekötési idő leteltével írják a számlára a kamatot, vagyis havonta, csak éppenséggel nem tőkésítik, ha közben a negyedév meg nem telt le? Ha így van, akkor 9+1 hónapot kell számolni.
2021. okt. 23. 14:41