Egy autó álló helyzetből 10 másodperc alatt gyorsul fel egyenletesen 100 km/h sebességre. Egy másik jármű álló helyzetből egyenletesen gyorsulva 5 másodperc alatt 37,5 méter utat tesz meg. Melyiknek nagyobb a gyorsulása?

Egy test gyorsulása kezdetben 5 m/s. Ez egyenletesen ellentétes irányúra és 3 m/s nagyságúra változik 4 másodperc alatt. Mekkora a test sebesség változása és gyorsulása?
2021. nov. 7. 11:58
 1/1 anonim ***** válasza:

A sebességet az idő függvényében ábrázolva a sebesség görbe (ez esetben egyenes) és az x tengely közötti terület a megtett út.

Ez a 2. autónál 37,5 méter, az idő 5 másodperc, az egyenes alatti terület (mivel 0-ról gyorsul egyenletesen) egy derékszögű háromszög.

Ennek kiszámoljuk a másik befogóját (37,5 m * 2 / 5 s = 15 m/s), ennyi a sebessége 5 másodperc után. Vagyis a gyorsulása 15 / 5 = 3 m/s².

Az első autó gyorsulása (100 / 3,6) / 10 = 2,778 m/s². A második gyorsulása nagyobb.

2021. nov. 7. 14:11