Hogyan kell ezeket kiszámolni? (Fizika)


1.Rugós erómézóre üveggolyót akasztunk. Az erőmérő 0,09 N-t jelez.Ha az üveggolyó petróleumba mártjuk, az erőmérő 0,05 N-t jelez. Üreges tömör az üveggolyó? Ha üreges, mekkora az üreg? (ide a sűrűség és a felhajtóerő kell? )


Egyenlőtlen karú mérleg úgy van kiegyensúlyozva, hogy 1 dm3-es vas-

golyó egy 1 dm3-es alumíniumgolyóval tart egyensúlyt. Fennmarad-e

az egyensúly, ha a két golyót egyidejűleg vízbe merítják?

Köszönöm a segítséget!


2021. nov. 11. 15:01
 1/7 anonim ***** válasza:

egyenlőtlen karú mérlegen súlyok és távolságok, ha egyensúlyban van:

w1 * L1 = w2 * L2

w1/w2 = L2/L1

vízbe merítve a térfogatuktól függ, hogy mennyit vesztenek súlyukból, legyen ez x, a hosszaknak ugyanannyinak kell lenni:

(w1 - x)/(w2 - x) = L2/L1

a két egyenletből

w1/w2 = (w1 - x)/(w2 - x)

w1w2-w2x = w1w2-w1x

w1 = w2

Szóval csak akkor állna fent a dolog, ha megegyezne a két súly, ez lehetetlen.

2021. nov. 11. 15:43
 2/7 anonim ***** válasza:

1. Tehát vesztett a súlyából 0.04N-t, 0.04/9.8 kg-t. Ekkora tömegű petróleumot szorított ki, aminek térfogata megegyezik a golyóéval.

üveg ró legyen 2600 kg/m^3

petrólum ró legyen 0.8 kg/dm^3 = 800 kg/m^3

golyó ró legyen x

0.04/9.8/800 = 5.1 * 10^-6 m^3

0.09/9.8/x = 5.1 * 10^-6 m^3

x = 1800 kg/m^3

Ez kevesebb, mint a 2600, szóval üreges.

A golyó teljes sűrűsége az őt alkotó két anyag össztömege osztva a két anyag össztérfogatával:

1800 = (2600*V1 + 1.225*V2) / (V1 + V2)

V1 = 2.248 V2

V1 + V2 = 3.248 V2

Vagyis az üReg a golyó teljes térfogatának 3.248-ed része.

2021. nov. 11. 16:15
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! 😊
2021. nov. 11. 20:37
 4/7 A kérdező kommentje:
Azt megkérdezhetném, hogy ez "5.1 * 10^-6 m^3" hogyan jött ki?
2021. nov. 15. 15:08
 5/7 A kérdező kommentje:
Illetve, azt is meg szeretném kérdezni, hogy a w és L mit jelöl?
2021. nov. 15. 15:17
 6/7 anonim ***** válasza:

0.04/9.8/800 = 0.0000051 = 5.1 * 10^-6

a mértékegységek fentről:

N/(m/s^2)/(kg/m^3) = kg*(m/s^2)/(m/s^2)/(kg/m^3) = m^3


w - weight - súly

L - length - hossz

itt pl. F-fel és k-val jelölik:

[link]


A 2. végeredménye pedig 5.1*10^-6 / 3.248 = 1.57*10^-6 m^3

2021. nov. 15. 15:42
 7/7 A kérdező kommentje:
A különböző jelölések kicsit megzavartak. Köszönöm a segítséget! ☺
2021. nov. 15. 15:53