X^2+10x+16 -> ezt hogyan tudom a leggyorsabban gyöktényezős alakra hozni?

Figyelt kérdés

a*(x-x1)*(x-x2) ezt a képletet ismerem, ehhez ki kell számolni a megoldó képlettel az x1-et és az x2-t


kérdésem, hogy van ennek gyorsabb megoldása vagy mindenképp ki kell számolnom a másodfokú megoldóképlet segítségével az x1-et x2-t?


(Tudom, hogy van alkalmazás, de órán az nem fog működni illetve a számológépen nincs olyan funkció, hogy megoldóképlet nélkül kiszámolja az x1,2-t)


2021. nov. 13. 11:10
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Mint írtam, ezt csak akkor lehet kb. ránézésre megmondani, hogyha a gyökök (ahol a kifejezés értéke 0) egészek, vagy legalább racionálisak.


Ezt azért illett volna a tanárnak elmindania, na mindegy... A lényeg az, hogy AKÁRHOGY, de meg tudd határozni a gyöktényezős alakot, aztán ha rutinosabban megy, akkor lehet mindenféle extra dolgokat bevetni.

2021. nov. 13. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm!
2021. nov. 13. 14:58
 13/15 anonim ***** válasza:
Ha szerencsés van, ránézésre látod, hogy a 10 ugyanannak a két számnak az összege, mint amiknek a szorzata 16. Ekkor a két szám a két gyök. Ez minden másodfokú egyenletnél működik, feltéve hogy az x² együtthatója 1, mint a példádban.
2021. nov. 13. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2021. nov. 13. 17:41
 15/15 anonim ***** válasza:

13-as, alapverően akkor is működik, ha x együtthatója nem 1.

Tehát ha mondjuk 4x²+20x+16 lenne, azt is meg tudnád mondani ránézésre. Csak ugye ha már nem ilyen egyszerű számok, hanem pl. 3,9x²+48,7x+44,22 lenne, azt már senki nem mondja meg ránézésre.

2021. nov. 13. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!