Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kéemia házifeladathoz kérhetné...

Kéemia házifeladathoz kérhetnék egy kis segítséget? 25 cm3 0,2 mol/dm3 koncentrációjú NaOH oldatot reagáltatunk 0,1 mol/dm3 koncentrációjú ecetsavval (Ks=1,8*10^-5). Mekkora lesz a pH a)0 cm3 b) 25 cm3 c) 50 d) 100 cm3 ecetsav hozzáadása után?

Figyelt kérdés

Kiszámoltam a NaOH anyagmennyiségét, ami 5*10^-3.

Kiszámoltam a [h3O+]-t, ami 4,24*10^-3 lett. Ebből a pH 2,37.

Ott akadtam el, hogy nem egészen világos a feladat. Lehet nem is kellett volna a az ecetsav pH-ja? Mert a kérdés a Nátrium-acetát pH-ja?

Iletve hogyan kell számolni a hozzáadott ecetsavval? Feltételezem feleslegben van a NaOH oldat, ezért miután hozzáadok valamennyi Ch3COOH-t, fog valamennyi pluszban elreagálni. Elkezdtem, de nagyon bonyolult és szerintem hülye dolgokat írtam, ezért inkább segítséghez fordulnék..


Előre is köszönöm :)


(a feladat németről van fordítva, mivel németországban tanulok)



2021. dec. 15. 11:24
 1/3 A kérdező kommentje:
5*10^-3 mol, a NaOH, természetesen :)
2021. dec. 15. 11:25
 2/3 anonim ***** válasza:
Azt kell kiszámolnod, hogy ez 0; 25; 50 és 100cm3 ecetsavoldatban mennyi a tiszta ecetsav, ezt a koncentráció segítségével tudod megállapítani. Ezután felírod a reakcióegyenleteket, és megnézed, hogy melyik oldatból marad feleslegesen. Innentől szerintem menni fog, de ha mégsem, kérdezz nyugodtan
2021. dec. 15. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi, szerintem sikerült! Az egyensúlyi állandóból kiszámoltam a [H3O+]-t, majd a hozzáadott oldatok térfogatából kiszámoltam a h3O+ anyagmennyiségeket, pl 25mL-nék n=c*v nél, a mL átváltottam L-be, és onnan behelyettesítettem a képletbe, majd kiszámoltam mennyi reagált el a NaOH-dal (kivontam a NaOH anyagmennyiségéből a kapott oxónium-ionok mennyiségét) és a maradék adja a pH-t (-lg([H3O+]).

A 0mL nél pedig csak a NaOH adja a pH-t, onnan a kiszámoltam a pOH-t, majd kivontam 14-ből.

2021. dec. 16. 14:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!