Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell szótagolni a...

Hogyan kell szótagolni a küklopsz szót?

Figyelt kérdés

2021. dec. 24. 00:23
A kérdező szavazást indított:
Kük-lopsz
Kü-klopsz
Kükl-opsz
55 szavazat
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
66%
Miért vetődött fel benned, hogy a szokásostól eltérően kellene szótagolni?
2021. dec. 24. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
62%
Kük, aztán kötőjel, aztán az a szó, amivel a „Miért”-tel kezdődő mondat folytatódna, ha fideszes politikussal beszélnél.
2021. dec. 24. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
77%
Kük-lopsz
2021. dec. 24. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Data Scientist ***** válasza:
87%
Kük-lopsz, mivel a szó közepén lévő "kl" torlódás az eredeti ógörög nyelvben is külön mássalhangzókkal van jelölve: Κύκλωψ, azaz nem kettős betű.
2021. dec. 24. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
29%

4: Ennek semmi köze a magyar szótagoláshoz. Az elválasztáshoz még akár lehetne is, mert ott megengedő a szabályzat és az eredeti összetétel határa is figyelembe vehető (pl. de-presszió vagy dep-resszió), de a küklopsz esetén ez nem áll fenn.

A Kérdező viszont a szótagolás iránt érdeklődik, az viszont messze nem olyan egzakt, mint az elválasztás. Mégpedig azért, mert a szótag definíciója sem egyértelmű, igy az sem mindig egyértelmű, hogy hol a szótag határa... A -kl- hangsor éppenséggel lehet két külön szótagban, de lehet akár együtt is egy szótag elején. Az utóbbi a természetesebb, de a magyarban mégis inkább a kettő közé teszik a szótaghatárt.

2021. dec. 25. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Data Scientist ***** válasza:
94%

5. Akkor ezekhez mit szólsz?


me-lo-drá-ma

in-flu-en-za

ge-o-grá-fi-a

re-pro-duk-ci-ó

ki-lo-gramm


Erre a jelenségre utaltam azzal, hogy ez a küklopsz esetében nem áll fenn.

2021. dec. 25. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
12%

Te eredetileg betűkről írtál, ami egyértelműen elválasztásra utal. A szótagolás nem betűkről, hanem hangokról szól. Az, hogy valamit hogyan írunk le vagy választunk el, nem függ szorosan (vagy épp sehogy, lásd kínai) össze a szótagolással.

Ráadásul, a szótagolás sem egységes nyelvek közt, szóval az, hogy görögben mi hogyan van, a magyar szempontjából irreleváns.

2021. dec. 25. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Data Scientist ***** válasza:
85%

Igazad van, eredetileg rosszul érveltem, csak hirtelen a "pszichológia" szó jutott az eszembe. Azzal kellett volna érvelnem, hogy azért nem "kü-klopsz" a szó elválasztása, mert a szó nem a "klopsz" gyökből származik.


"görögben mi hogyan van, a magyar szempontjából irreleváns" - ebben viszont te tévedsz. A Küklopsz görög szó, és mint a fentebb idézett, nagyrészt görög eredetű szavak mutatják, a magyar szótagolás és elválasztás is tiszteletben tartják a görög eredetű szavak eredeti szótagolását. Tehát az egyetlen releváns információ ebben az esetben, hogy hogy van eredeti görög nyelven a szó, és hogy görögül hogy szótagoljuk.

2021. dec. 25. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
15%

"a magyar szótagolás és elválasztás is tiszteletben tartják a görög eredetű szavak eredeti szótagolását"

Ezt az AkH melyik pontja mondja ki?

Én csak arról tudok, hogy ilyesmi kitétel csak a görög/latin szóösszetételek határára vonatkozik, nem bármilyen elválasztási pozícióra, de még ez esetben is kifejezetten megengedő a hatályos AkH12 (231.), így nem kötelező az összetétel határán elválasztani, ahogy arra már utaltam a de-presszió/dep-resszió példával.

Persze ez irreleváns a küklopsz esetén, hiszen az nem ott van "összetéve". Pláne, hogy a szótagolás volt a kérdés, nem az elválasztás.

2021. dec. 25. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Írásban elválasztva kük-lopsz – ez biztos, mert azt írja elő a helyesírási szabályzat, hogy elválasztásnál csak egy mássalhangzót vihetünk át a kötőjel utánra.

Csakhogy, a kérdés nem az elválasztásról, hanem a szótagolásról szólt – ez utóbbi egyáltalán nem helyesírási, hanem hangtani, azon belül fonológiai kérdés, tehát a kiejtést, a hangalakot veszi alapul, nem pedig az írásképet.

A köznyelv e két fogalmat sokszor egymás szinonimáiként használja, holott csak annyi közük van egymáshoz, mint az írásnak a beszédhez – az írás és a beszéd sem felcserélhető fogalmak.


A szótagolás nem annyira egyértelmű, mint az elválasztás, mivel a szótag határa nem minden esetben határozható meg egzakt módon. Egyrészt azért, mert magának a szótagnak nincs is egzakt, nyelvészeti meghatározása – nagyrészt a beszélők intuíciójára hagyatkozunk.

Másrészt azért, mert gondoljunk csak bele: egy hosszú mássalhangzót tartalmazó szót hogyan szótagoljunk? Mit tegyünk ha pl. hasonulás (anyja -> annya) vagy összeolvadás (tudja -> tuggya) van egy szóban? Vegyük például a tudja szót! Ennek mi lenne a szótagolása: tud.ja? tuggya.a? tu.ggya? tugy.gya?

Egyik sem tűnik helyesnek.

A tud.ja szótagolással az a baj, hogy kiejtve se d, se j hang nincs benne, csak egy hosszú gy, márpedig a szótagolás csak a hangalakot tudja figyelmbe venni, az íráskép irreleváns.

A tu.ggya szótagolással az a baj, hogy szótag csak olyan hanggal/hangkapcsolattal kezdődhet, amilyennel egy szó is kezdődhet. Márpedig hosszú mássalhangzóval nem kezdődik magyar szó.

A tuggy.a szótagolással az a baj, hogy a szótagok igyekeznek minél több mássalhangzóval kezdődni, ennek ez a felbontás ellentmond.

A tugy.gya szótagolással meg az a baj, hogy az egyetlen egységet képező hosszú hangot nem tudjuk egyszerre két szótaghoz is sorolni, hiszen oszthatalan, mivel nem két rövid gy-t ejtünk egymás után, hanem egy hosszút. Ha meg feltételezzük, hogy a hosszú gy egyszerre mindkét szótaghoz tartozik, akkor meg végképp nem tudjuk meghúzni a két szótag határát, hiszen egy oszthatalan hangot nem vághat ketté a szótaghatár…

Hogy akkor hol van a tudja szó szótaghatára? Erre nincs egzakt válasz, talán ezért is vetődött fel, hogy nem határvonalról, hanem inkább határsávról kéne beszélni…


Szerencsére azonban a küklopsszal könnyebb dolgunk van, hiszen ha a fenti elveket végiggondoljuk, arra jutunk, hogy a küklopsz legvalószínűbb szótagolása kü.klopsz, mivel mint említettem, a szótag igyekszik minél több mássalhangzóval kezdődni – feltéve, hogy az adott hangsorral kezdődhet amúgy szó az adott nyelvben. A -kl- hangsor ennek megfelel, hiszen kezdődik kl-lel szavunk, pl. klikk, klassz, klór. A kük.lopsz szótagolás viszont ellentmond annak, hogy a lehető legtöbb mássalhangzóval kezdődjön a szótag.


Szótagolva tehát kü.klopsz, elválasztva azonban kük-lopsz.

2022. aug. 11. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!