Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy kezdő vállalkozó január...

Egy kezdő vállalkozó január 22-én 286000ft hitelt vett fel 10% kamatra. A) Mennyi kamatot kell fizetnie, ha a hitelt a naptári év végén szeretné visszafizetni? B) Összesen hány forintot kell visszafizetnie?

Figyelt kérdés
2010. szept. 7. 18:05
 1/1 anonim ***** válasza:

Hát erre több megoldás van. Nem írtad, hogy havi 10% vagy évi 10%, bár ugye a realitás az évi 10%, de mivel matek házifeladatról van szó, esélyes lehet még a havi 10% is. Leírom mindkettőt, hogy ne legyen gond.


1) Ha évi 10%


Ekkor következő év január 22-én kéne 286000 forintot plusz a 10% kamatot visszaadni, ami 28600 forint, azaz összesen 314600 forint. Azonban mivel korábban adja vissza mondjuk 22 nappal (azaz december 31-én), ezért ki kell számolni, hogy mennyi az egy napi kamat, ami a 28600 (azaz a 10%-os rész) 1/365 része. Ez kb 78,4 forint. Mivel ő csak 343 napig használta a pénzt, logikus, hogy 26876 forint kamatot fizessen.


Havi 10% esetén.


Ekkor ugye kamatos kamat van, azaz havonta nő az összeg 10%-kal (de mindig az előző havi összeg nő, nem az eredeti). Vagyis mindig meg kell szorozni az előző havi összeget 1,1-gyel. Így az jön ki, hogy 11 hónap alatt 815991,4 forintot kell visszaadnia, azaz majdnem 3-szorosát.


A valóság:


Mivel a vállalkozó előbb adja vissza a pénzt, ezért a bank ráterhel 20500 forint extra kamatot és 12640 forint szerződésbontási díjat.

2010. szept. 7. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!