Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nitrogén első ionizációs...

Nitrogén első ionizációs energiája miért nagyobb, mint az oxigéné?

Figyelt kérdés
Az ionizációs energia azt jelenti, ha jól tudom, hogy mennyi energia kell ahhoz, hogy eltávolítsunk, egy elektront az atomról.Én arra gondoltam volna, hogy kisebb, mert kevesebb proton vonzza az elektronokat, bár az is igaz, hogy eggyel kevesebb elektron van benne, mint az oxigénben. Elvileg az a megoldás, hogy azért, mert a 2p pálya félig telített csak a nitrogénban, de az oxigénban is van két párosítatlan elektron a 2p pályán, szóval nem tudom, hogy ez miért döntene, hogy a nitrogénban eggyel több párosítatlan van.

2022. febr. 5. 20:54
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Az ionizációs energia mértéke az effektív magtöltéssel van kapcsolatban. Az effektív magtöltés azt jelenti, hogy egy kiválasztott elektron mennyit érzékel a mag vonzó erejéből, hiszen egy külső héjon lévő elektronra ható magerőt csökkenti, mérsékli az alatta elhelyezkedő héjak elektronjainak árnyékoló képessége.

A félig és teljesen betöltött p alhéjak jobban árnyékolnak, előbbi a Hund szabály miatt ( tehát a párosítatlan elektronon jobban érzik magukat :P ).

A magerő árnyékoló képesség egyébként a d és f elektronoknál a legrosszab, ha esetleg más inónizációs energiákat is szeretnél összehasonlitani. :)

2022. febr. 5. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi! Szóval akkor mivel minden elektron párosítatlan a nitrogénben a p alhéjon, nehezebb leválasztani, mint az oxigénben azt a elektront, ami párosítottan van? Gondolom akkor az az elektron választódik le az oxigénban igaz?
2022. febr. 5. 23:45

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!