[link]
2022. febr. 26. 19:01
 1/10 anonim ***** válasza:
56%
Kiírnék egy kérdést a gyakorikerdesek.hu-ra.
2022. febr. 26. 19:06
 2/10 anonim ***** válasza:
54%
#1: 👍👍👍😂
2022. febr. 26. 19:26
 3/10 anonim ***** válasza:
Melyiket?
2022. febr. 26. 20:28
 4/10 anonim ***** válasza:

Egy lehetséges megoldás:


Először nézzük, hogy x=0 esetén mi a helyzet:


0/(0+1) - y/(y+1) = 1, vagyis


-y/(y+1) = 1 | szorzunk a nevezővel:


-y = y+1, ennek megoldása y=-1/2, ami nem lesz jó.


Tehát keressünk másik megoldást, vagyis x=/=0, ekkor pakoljuk át az y-os törtet a jobb oldalra:


x/(x+1) = 1 + y/(y+1)


A jobb oldalt hozzuk közös nevezőre:


x/(x+1) = (y+1)/(y+1) + y/(y+1), vagyis


x/(x+1) = (2y+1)/(y+1)


A bal oldalon megtehetjük azt, hogy a törtet egyszerűsítjük x-szel (mivel x nem 0), ekkor az x/(x+1) törtből 1/(1 + 1/x)) lesz, tehát:


1/(1 + 1/x)) = (2y+1)/(y+1), most vehetjük mindkét oldal reciprokát:


1 + 1/x = (y+1)/(2y+1), kivonjuk az 1-et:


1/x = (y+1)/(2y+1) - 1, újra közös nevezőre hozunk:


1/x = (-y)/(2y+1), majd újra vehetjük mindkét oldal reciprokát:


x = (2y+1)/(-y), itt pedig az (-y)-nal való osztást végezzük el:


x = -2 - 1/y


Mivel x egész, ezért a jobb oldalon álló kifejezésnek is egésznek kell lennie, ami csak úgy tud egész lenni, hogyha az 1/y egész, ez pedig csak y=1 és y=-1 esetén valósul meg, de az eredeti feladatban y értéke nem lehet (-1), így csak az y=1 tud működni, ekkor x=-2-1/1 = -2-1 = -3, tehát az eredeti egyenlet megoldáshalmaza: (x;y) = (-3;1), az ellenőrzés rád marad.

2022. febr. 26. 21:11
 5/10 anonim ***** válasza:

A b)-ben látható feladattípusnál jellemzően az a kulcs, hogy a felülvonásos számok felírhatóak összegalakban; például:


123 = 1*100 + 2*10 + 3*1

9057 = 9*1000 + 0*100 + 5*10 + 7*1.


Ennek megfelelően:


aa = a*10 + a = 11a

aaa = a*100 + a*10 + a = 111a


Tehát a gyökjel alatt ez látható:


a + 11a + 111a + 82b, összevonás után


123a + 82b


Erről kellene kitalálni, hogy gyöke mikor lesz egész, vagyis másik megfogalmazásban; a kifejezés mikor lesz négyzetszám.


Érdemes az együtthatókat felírni prímtényezők szorzataként;


123 = 3*41

82 = 2*41, tehát ezt kapjuk:


3*41*a + 2*41*b, itt ki tudunk emelni 41-et:


41*(3a + 2b)


Mivel a 41 prímszám, ezért ez csak úgy tud négyzetszám lenni, hogyha a (3a+2b) értéke 41*négyzetszám alakú. Először nézzük meg, hogy a (3a+2b) milyen értékek között mozoghat; ha az a1, a b 0, akkor az összeg értéke 3*1+2*0=3, ha pedig mindkettő 9, akkor 3*9+2*9=45-öt kapunk. Tehát a (3a+2b) kifejezés értéke 3 és 45 között mozog. Ennek megfelelően nincs más választásunk; a (3a+2b) értéke csak 41 lehet. Így ezt az egyenletet kell megoldanunk:


3a + 2b = 41, érdemes b-re rendezni:


b = (41-3a)/2


Mivel b 0-9 közé eső egész szám, ezért a törtnek is így kell viselkednie:


0 <= (41-3a)/2 <= 9, szorzunk 2-vel:

0 <= 41-3a < 18, kivonunk 41-et:

-41 <= -3a < 23, osztunk (-3)-mal, így a reláció megfordul:

~13,67 >= a > ~7,67, tehát a lehetséges értékei: 8;9


Ha a=8, akkor b=(41-3*8)/2 = 8,5, ami nem jó,

Ha a=9, akkor b=(41-3*9)/2 = 7.


Tehát az eredeti feladat egyetlet megoldása: (a;b)=(9;7).

2022. febr. 26. 21:25
 6/10 krwkco ***** válasza:

#4 és #5

Egy technikai javaslat: A gyakorikérdések weblapja túl nagy sorközöket generál. Ezért szerintem elegendő a bekezdéseket csak egyetlen Return-nel (csak új sor, extra sorköz nélkül) elválasztani. Akkor a kommentnek volna esélye kiférni 1 képernyőre és így sokkal olvashatóbb lenne.

2022. febr. 27. 09:31
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nekem nagyon fura, hogy ezen problémázol. Már más kérdésnél is felhoztad, azért reagálok rá.


Egyrészt talán jobb is, hogyha nem látja egyben az egészet, jobban külön tudja választani az elejét a végétől. Másrészt meg akit zavar, az másolja át a szöveget Wordbe, ott aztán úgy formázza a szöveget, ahogy akarja. Meg egyébként is; a saját időmet rászánom a feladat levezetésére, nehogy már még az is az én gondom legyen, hogy az extra igényeket kiszolgáljam... Esetleg bőrkötésben, arany szalaggal átkötve ne küldjem el a kérdező címére? Az alapvető formai igényeknek megfelelő, ezen kívül a szöveget mindenki úgy formázza magának, ahogy akarja.


Egyébként azért így írtam, hogy a megfelelő részek jól elkülönüljenek, nem folyjanak egybe. És ez nem egy verseny, hogy „a válasznak egy képernyőre ki kell férnie”.

2022. febr. 27. 09:44
 8/10 krwkco ***** válasza:
Ha nem, hát nem.
2022. febr. 27. 09:53
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Szerintem tökéletes volt, az elrendezés is, jól látszanak az elkülönülő részek. Engem amúgy sem zavar, mivel számítógépről nézem, ott van hely bőven. Köszi szépen mégegyszer!
2022. febr. 27. 10:06
 10/10 krwkco ***** válasza:

a)

A klasszikus ötlet, hogy szorozzunk a nevezőkkel és rendezzük az egyenletet.

x/(x+1)-y/(y+1)=1 //*(x+1)(y+1), ahol x/=-1 és y/=-1

xy+x-xy-y=xy+x+y+1

-xy=1+2y //fejezzük ki x-et

x=(1+2y)/(-y)=-2-1/y

És eljutottunk oda, ahova a 4-es hozzászólás. Ha 1/y egész, akkor y=1 vagy -1. De, mint korábban írtuk, -1 nem lehet.

Ezért y=1 és x=-2-1/y=-3.

Annyi volt trükk, amire más megoldásokban is törekedni kell, hogy egyetlen nemegész tag legyen az egyenletben, ami "1/valamelyik változó polinomja" alakú. De ez itt szinte magától kialakult.

2022. febr. 27. 10:45