Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan oldanátok meg az...

Hogyan oldanátok meg az alábbi határértékre vonatkozó feladatot?

Figyelt kérdés

A feladat az x/[(1-cos(x))^(1/2)] tört határértékének a vizsgálata x=0-ban, azon belűl is a jobboldali határértéke kell.


A tört nyílvánvalóan 0/0 tipusú, ilyenkor lehet használni az L'Hospital szabályt. Azonban többszöri egymás után való alkalmazásával a tételnek ismételten 0/0 alakra jutunk.



Mi az ötlet, mi a teendő ilyenkor?

A végeredményt nyílván tudja az ember, mert én is ismerem a wolframalphát, de engem a levezetés ötlete érdekelne leginkább!


Köszönöm előre is, aki idő fordít erre.


2018. máj. 28. 20:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
javaslom a matekinget a hasonló típusok megértéséhez :D
2018. máj. 28. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Kizártnak tartom, hogy ott lenne ilyen példa. A mateking egy alap szintre biztosan jó, de az ilyen bonyolultabb példákhoz nem ad ötletet.


Talán a Bólyai könyvekben találnék módszert, de ahhoz is bizonyára elég sokat kéne keresgélni.



De ha neked van ötleted, akkor kérlek írd le. Nem kell a teljes levezetés, ha egy jó gondolatmenetet adsz, megcsinálom magamtól.

2018. máj. 28. 21:19
 3/13 anonim ***** válasza:
pedig a matekingen van hasonló példa, emlékszem. viszont én ezt már régen tanultam, sajnos nem emlékszem hogy kéne megoldani. holnap megpróbálom előkotorni a jegyzeteimet.
2018. máj. 28. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Hát igen, sajnos én is régen tanultam. Valószinüleg kéne keresni egy majoránst és egy minoránst, de ez még egy szigorlatban is erős lenne.
2018. máj. 28. 21:29
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen kérdésekre sosem tudom, hogy válaszoljak-e. Többnyire nem szoktam. Nem tudom, hogy társalogni akarsz-e hasonló problémákkal küzdőkkel, kölcsönösen biztosítani egymást arról, hogy ez bizony nehéz, filozofikus szemszögből komolyan megvitatni a problémát (a megfogalmazásból és a kategóriaválasztásból erre következtetnék), vagy egyszerűen csak nem tudod levezetni, és azt akarod, hogy segítsenek (ez a nyílt üzenet, amit felvállalsz).


Pozitív x-re pozitív. Emeld négyzetre, alkalmazd a l'Hôpitalt kétszer, vonj gyököt.

2018. máj. 28. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#5 megoldása nagyon elegánsnak tűnik, kihasználja a határértékszámítás egyik tipikus szabályát. Köszönöm ezúton is! Ment a zöld kéz.


Egy kiegészítő kérdésem lenne: Mi a helyzet akkor, ha a bal oldali határértéket keressük.


Ismeretes ugyanis, hogy az általad használt lim[gyök(f)]=gyök[lim(f)] formula használata f>=0-ra érvényes.

2018. máj. 28. 22:14
 7/13 anonim ***** válasza:
Nem használtam semmilyen formulát, egyszerűen ismerem a definíciót. Balról a jobboldali ellentettje a határérték.
2018. máj. 28. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Ok, definíció alapján is lehet, bár azt közvetlenül a példára alkalmazva szerintem kissé erőltetett.


Hogyan igazolnád azt egyébként, hogy ilyenkor a bal oldali határérték a jobboldalinak az ellentettje? Mi az elégséges feltétel a vizsgálandó függvény vonatkozásában?

2018. máj. 28. 22:31
 9/13 anonim ***** válasza:
58%

Például ránézel a függvényre, oszt' páratlan. (Mielőtt előadod a hattyú halálát, nem, nem a gráfjára, csak úgy a függvényre magára.) Vagy tök ugyanazzal a gondolatmenettel, mint a másik oldalon, negatív x-re negatív, négyzetre emeled, itt előjelet vált, két l'Hôpital, gyök, előjel vissza.

Egyébként annyira nem lehetsz hülye, hogy ezt ne lásd, egyszerűen csak élvezed, hogy csicskáztathatsz. Vettem az adást, nem választ vártál. Szervusz.

2018. máj. 28. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
#9: Amit írsz, a konkrét példára valóban igaz. Másképp teszem fel a kérdést: létezik -e olyan f, amelyre nem igaz a meggondolásod. Milyen függvényosztályba tartoznak ezek az f-ek?
2018. máj. 28. 23:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!