Valaki segítene ezzel a Matek feladattal?

Legyen P(x) olyan polinom, amelynek együtthatói mind 0 vagy 1. Tegyük fel, hogy P(x) felírható két egész együtthatós nemkonstans polinom szorzataként. Ebből következik e, hogy P(2) összetett egész szám?

2022. márc. 13. 19:19
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem következik. Például az egyik polinom legyen x+1, a másik x-1, ezek szorzata P(x)=x^2-1, itt pedig P(2)=2^2-1=4-1=3, ami nem összetett szám.
2022. márc. 13. 19:26
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem, az első válasz mégsem jó, mivel a -1 nem lehet együttható.
2022. márc. 13. 19:27
 3/3 anonim ***** válasza:

Nehezebbnek a feladat, mint elsőre látszik.


Gyakorlatilag az a kérdés, hogy ha két számot összeszorzunk, akkor ebben a felállásban mindig összetett számot kapunk. Azt kell megnéznünk, hogy kaphatunk-e prímszámot, vagy 1-et (nyilvánvaló, hogy a P(x) polinom az x=2 helyen mindenképp pozitív számot kell, hogy felvegyen), ehhez viszont az kell, hogy a P(x) két szorzótényezője közül legalább az egyik 1-et vegyen fel az x=2 helyen.


A P(x) polinom biztosan +1-re végződik, máskülönben a P(x) biztosan osztható lenne 2-vel, és a P(x)=x polinomot leszámítva a függvényérték biztosan összetett szám lesz, és nyilvánvaló okokból a P(x)=x nem jöhet számításba.


A szorzótényező polinom csak úgy tudja felvenni függvényértéknek az 1-et, hogyha a konstans együtthatója (-1), más nem lehet, mivel a P(x) +1-je nem tud máshogyan kijönni a szorzat értékére. Ez viszont azt jelenti, hogy a másik polinomnak is (-1) a konstans együtthatója.


Egyelőre idáig jutottam.

2022. márc. 14. 01:14