Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki eltudná magyarázni,...

Valaki eltudná magyarázni, hogy a függvénye két hogyan értelmezzük? Az érettségibe lesz és nem értem. Pl Adja meg [-3;1] zárt intervallum értelmezett x->|x| függvény értékkészletét. Hogyan kell nézni melyik az x,y? Honnan tudom fel, lefele kell lépni

Figyelt kérdés

#matematika #függvény #Intervallumát
2022. márc. 15. 12:15
 1/6 anonim válasza:

Ha ilyet látsz, hogy "x->(bármi)" függvény, azt úgy kell értelmezni, hogy az x értékekből a (bármi) függvény által megadott értékek lesznek. Ha így egyszerűbb értelmezned, akkor veheted úgy, hogy az alábbi felírások ekvivalensek:

x->f(x)

y=f(x)


A te példádban tehát egy abszolútérték-függvényről van szó, a [-3;1] intervallumon belül, tehát az x értékek -3 és 1 között mozognak (mivel az intervallum zárt, így a -3 és az 1 is beleértendő). Az értékkészlet tehát nyilván [0;3] lesz (0⩽y⩽3), mivel az adott tartományon belül a függvény legkisebb értéke 0 (x=0 esetén), a legnagyobb pedig 3 (x=-3 esetén).

2022. márc. 15. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"Hogyan kell nézni melyik az x,y? Honnan tudom fel, lefele kell lépni"


Ettől nekem mindig égnek állt a hajam... Ahelyett, hogy megtanítanák rendesen a tanárok a témakört, elintézik ezzel a "lépegetős" módszerrel, aztán persze, hogy nem tudják, hogy mikor merre, mennyit kell lépni...


Az |x|, vagyis abszolútértékfüggvény alapfüggvény, tehát azt fejből kellene tudnod, hogy hogyan néz ki (a V-alakú függvény), értelmezés szerint pedig a pozitív számok és a 0 abszolútértéke mindig maga a szám, vagyis például |2|=2 és |0|=0, a negatív számoknak pedig azok ellentettjeik, vagyis például |-3|=3. Ezek alapján jön ki a V-alak két szára.


Az alapfüggvények képei egyébként megtalálhatóak a függvénytáblázatokban (a fehérben a 29. oldalon, a sárgában a 63. oldalon találod meg az |x| függvényt). Neked csak annyi a dolgod, hogy ábrázolod ugyanezt a függvény a [-3;1] intervallumon, majd leolvasod, hogy úgy milyen értékeket vesz fel. Egyébként ránézésre is meg lehet mondani, hogy a legnagyobb értéke |-3|=3, a lefkisebb értéke |0|=0, ezek között minden számot felvesz értéknek, tehát az értékkészlete a [0;3] zárt intervallum.

2022. márc. 15. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Tom Benko ***** válasza:

Remélem, nem idén fogsz érettségizni.

A függvények esetén az (x,f(x)) párok adják meg a grafikon pontjait. Szokás a függvényt úgy megadni, hogy y=f(x). Így talán könnyebb lesz.

2022. márc. 16. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
De igazából most érettségizek, de ezt valahogy sose értettem meg.
2022. ápr. 2. 15:57
 5/6 Tom Benko ***** válasza:
Hajjaj. Mint mondtam, a függvény grafikonja az (x,f(x)) párok halmaza a síkon. Ebből kitűnik, hogy az y értékek valójában az f(x) értékek. Az x-eket meg az értelmezési tartományból vesszük.
2022. ápr. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a Segítséget
2022. ápr. 12. 21:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!