Elektronika feladat: U, I kiszámítása?


Segítséget szeretnék kérni az alábbi feladatban.


A feladat az, hogy a jelölt ellenálláson ki kell számolni a feszültséget és az áramot. Kitétel, hogy feszültségosztót vagy áramosztót kell használni (más módszer nem elfogadott) és egyetlen hosszú képletet kell alkotni, ami megadja a keresett értékeket!


[link]


Hogy őszinte legyek, nem értem, hogy mit kell nézni, így nekiállni sem tudok a képlet felírásának.


Addig jutottam el, hogy árammal kell számolni első körben, mert áramforrás van az árbán, azt tudjuk.


A leosztani kívánt áram előjele pozitív lesz, mert a folyási iránya megegyezik a piros nyíllal.


A számlálóba az az ellenállás ág kerül, amelyiket nem nézzük.


Tehát a képlet valahogy így néz ki:


I = +10A * (15+15)/(...) * (???) = ???


Eddig jutottam el. Hogyan tovább? Mit kell nézni? És mivel kell még utána beszorozni ((???)-es rész)? Órán a feladatokbnál továbbszoroztuk még valamivel, de az sem világos, hogy mivel és miért.



2022. márc. 18. 15:39
 1/7 A kérdező kommentje:
Az kimaradt, hogy a feszültséget úgy fogom megkapni, hogy beszorzom az I-re kijött eredményt 5 OHM-al, jól gondolom?
2022. márc. 18. 15:40
 2/7 anonim ***** válasza:
77%

Ha a főág kettő darab mellékágra megy szét, akkor

I1 = I0 * R2 / (R1 + R2)

I2 = I0 * R1 / (R1 + R2)

Ahol R1 az első, R2 a második ág eredő ellenállása, és I0-val jelöltem a főág áramát.


A keresett mellékág eredője (R1) 10+5=15 Ohm, A másik ág 15+15=30 Ohm.

Így a keresett mellékágad árama (ami áram folyik a bejelölt ellenálláson)

I1 = 10A * 30 / (30+15) = 10 * 2 / 3 = 6.66A


Ezután Ohm törvényével U=R*I módon meg tudod határozni annak az 1db 5 Ohmos ellenállásnak a feszültségét, ezt jól gondoltad.

2022. márc. 18. 18:21
 3/7 A kérdező kommentje:

Ha az 5 alatt lévő 10-es ellenállás lenne a kérdés, akkor annak is 6.66A az árama?


És ha a felül lévő 20 OHM-os lenne a kérdés?

2022. márc. 18. 18:37
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

a bejelölt 5 és az alatta lévő 10es ellenállás sorosan van kapcsolva, ami definició szerint azt jelenti, hogy ugyan az az áram folyik rajta, tehát azon is 6.66A lenne, viszont a feszültsége más lenne (nem 5-el, hanem 10-el szorzod az áramot, duplája lesz a feszültség).


A felul 20 Ohmosnál külön ki tudod számolni ugyan ezzel a módszerrel.

Egyik mellékágban egyedül van a 20 Ohmos ellenállás, a másikban 2db 10-es van sorosan, aminek eredője szintén 20.


10 * 20 / (20 + 20) = 5A folyik mindkét mellékágon odafenn.

2022. márc. 18. 19:20
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
egyik mellákág árama = Főág árama * MÁSIK mellékág eredője / (mindkét mellékág eredőjének összege)
2022. márc. 18. 19:21
 6/7 A kérdező kommentje:
De a felül lévő 20 Ohmnál honnan tudom, hogy mennyi áram folyik be oda, amit le kell osztani? És a 10-10 ohmos kört azt miért kell figyelembe venni? Alul a 10-20-20 ohmos kört például ki lehetett hagyni.
2022. márc. 18. 19:42
 7/7 anonim ***** válasza:
83%
Javaslom, hogy tanulmányozd Kirchhoff első és második törvényét és utána értedni fogod.
2022. márc. 18. 21:12