Fizikában az ellenállási erőt miért hozzáadni és miért nem kivonni kell a húzóerőből?

A mozgást akadályozó tényező nehezíti a húzást nem? Vagy ezt vegyem úgy hogy annyival erősebbnek kell lennie a húzóerőnek minnél több az ellenállás?

2022. ápr. 10. 16:59
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A konkrét kérdésedre nem ilyen egzakt a válasz, mert a feladat típusától függ, hogy éppen milyen művelettel kell dolgoznod.

Ha mondasz egy konkrét feladatot, könnyebb volna elmagyarázni.

2022. ápr. 10. 17:17
 2/3 anonim ***** válasza:

Az eredő erőnél általában kivonás szerepel.

Fe = Fh-Fs


Ha az a kérdés, hogy mennyivel kell húzni, hogy 'a' gyorsulást elérjek, akkor


Fe = m*a

Fh-Fs = m*a

Fh = m*a+Fs


Itt mivel Fh volt a kérdés, így Fs-t át kell vinni a túloldalra, ahol emiatt összeadássá válik.


"annyival erősebbnek kell lennie a húzóerőnek minnél több az ellenállás"

igen

2022. ápr. 12. 11:10
 3/3 dq ***** válasza:

Ha általánosan írod fel a képletet, ekkor mindenhol vektorösszeadás szerepel.

: m*a = F_eredő = F_1 + F_2 + ...

minden erő vektor, van irányuk, nagyságuk, stb.


Ha a képleteket kézzel írod fel, az adott problémára, akkor ott az előjelet szokás kézzel beállítani, ha tudod hogy mi mi ellen dolgozik. (Bár ekkor is jobb módszer ha ahelyett hogy levonnál 5N erőt ellenállás miatt, inkább hozzá adsz -5N erőt, ahol az erő nagysága negatív, mert negatív irányba mutat.)


> "Vagy ezt vegyem úgy hogy annyival erősebbnek kell lennie a húzóerőnek minnél több az ellenállás?"

Nem.


> "annyival erősebbnek kell lennie a húzóerőnek minnél több az ellenállás?"

Vagy gyengébbnek. Vagy nem számít. A súrlódás (vagy ellenállás ahogy hívod) és a húzóerő akárhogy állhatnak. Például te vagy a pókember, a vonat megy előre, te húzod hátra, ekkor a súrlódás direkt segít neked, annyival kevesebb húzóerőt kell kifejtened. ( Pókember 2, vonat jelenet (angolul) [link] )

2022. ápr. 12. 13:49