Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A villamos energiaszállításhoz...

A villamos energiaszállításhoz, miért nem kell nullvezető?

Figyelt kérdés

Sziasztok, ez lenne a kérdésem, amit fentebb írtam, hogy miért nem kell nullvezető?!

Hallottam már olyanról, hogy az erőműben a generátor csillagpontja le van földelve, és a transzformátoroknál is van földelés, és valójában a föld a nullvezető. De hallottam olyat is, hogy a 3 fázison, az áramok összege nulla, és ezért nem kell, meg hogy nincs is földelve a csillagpont. Csak, hogy ilyenkor, hol záródik az áramkör? Ezt nem értem.

Szóval kérlek, aki ezzel foglalkozik, az világítson fel végre, hogy hogyan is működik. Miért nem kell nulla, és hogy egyáltalán hogyan van ez az egész. Csak kérlek titeket, hogy ne szaknyelven írjátok le, hanem konyhanyelven, hogy megértsem végre. Nagyon megköszönném! :)



2022. ápr. 18. 09:22
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Igazából megválaszoltad a saját kérdésedet.

"Hazánkban közvetlenül földelt csillagponttal üzemeltetik a 0,4kV-os (400V/230V) hálózatokat, valamint a 132 kV-os, 220 kV-os 400 kV-os és 750 kV-os hálózatokat."

Az idézet egy villanyszerelő tankönyvből van.

A fogyasztónál a nullavezető amin keresztül záródik az áramkör igazából a transzformátor földelt csillagpontjára van rákötve (PEN vezető), vagy helyileg leütnek a földbe egy földszondát (pl. családi házaknál) és azon keresztül (is) záródhat az áramkör a földpotenciál felé. Ahhoz hogy áram alakuljon ki, potenciál különbség kell két pont között ami vezetővel össze van kötve, ezt biztosítja a földpotenciál amit nullának veszünk, így ha záródik az áramkör (pl átbillented a villanykapcsolót) akkor ~230V-os potenciál és a nulla között megindul az áram.

2022. ápr. 18. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

"Csak, hogy ilyenkor, hol záródik az áramkör?"

A három vezető áramainak megfelelő módon vett összege, ami nem az egyszerű összeadás, nulla. Tehát az áramkör záródik. Muszáj is neki, mert különben a meghajtott berendezésben tárolódna az áram, ami ugye hülyeség. Három fázisnál nem annyira kell keresni azt, hogy melyik a BE, és melyik a KI, de azt éppen lehetne mondani, hogy ha az egyik a BE, akkor a másik kettő eredője a KI. De ezzel nem érdemes szőrözni, a lényeg az, hogy a három áram eredője nulla.

2022. ápr. 18. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!