[link]

[link]


Ez a két tétel kicsit osszekavart.


Nézzük mi lesz -2x derivaltja.


X derivaltja 1.

-2 derivaltja 0.


Tehát az egyik tétel alapján 0*1=0.


A másik tétel alapján is 0 lesz.


Mi értelme ennek a ket tetelnek, ha ugyanazt jelentik?


Illetve a -2x derivaltja=0 nem jó megoldás.

A jó megoldás a -2x=-2x.

De miért ezt nem értem.



Valaki segít tisztázni a dolgokat?


2022. ápr. 27. 01:13
 1/8 3 napos mákos lecsó ***** válasza:
100%

az első tétel szerint

2*(x') = (2*x)' => x'=1 tehát ránézésre helyesnek kell lennie



A második tétel viszont érdekes, az nem is alkalmazható erre hiszen a konstans nem éppen x bemenetű függvény.

Ezt mi úgy tanultuk, hogy "Deriválom az egyiket amíg a másik nézi, aztán deriválom a másikat míg az első néz"

2022. ápr. 27. 01:39
 2/8 anonim ***** válasza:

"Nézzük mi lesz -2x derivaltja.

X derivaltja 1.

-2 derivaltja 0.

Tehát az egyik tétel alapján 0*1=0."


Csakhogy, szorzat deriválásánál nem szimplán a tagok deriváltjait kell összeszorozni, hanem a második tétel képletét kell alkalmazni, ahogy 1-es is mondta. Ha azt alkamazzuk, kijön a matek még akkor is, ha az egyik tényező csak egy konstans:

(–2x)' = (–2 * x)' = (–2)' * x + (–2) * x' = 0 * x + (–2) * 1 = 0 + (–2) = –2.

Tehát (–2x)' = –2.

2022. ápr. 27. 09:31
 3/8 anonim ***** válasza:
Elöttem mindent leírtak, de talán így: az elsö egy konstans szorozva a fügvénnyel->sima függvény deriválás(pl 3x), a màsodik 2 függvény szorzatának a deriválása(pl (3x)*(2x^2)
2022. ápr. 27. 09:46
 4/8 A kérdező kommentje:

De akkor az első tétel mire való?

Ha az egyik tag derivalhato és a másik nem derivalhato?

2022. ápr. 27. 13:49
 5/8 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen csak általánosítja a deriválást ha megszorzod a fv-ed egy sima számmal.
2022. ápr. 27. 13:52
 6/8 A kérdező kommentje:

Tehát akkor inkább a második tételt alkalmazzam?

Az a biztos?


Mert ugye az első tétel szerint csak az egyik tagot derivaljuk.

2022. ápr. 27. 13:56
 7/8 3 napos mákos lecsó ***** válasza:

ez olyan egyszeru hogy az elso tetelt alkalmazd.


A cf-ben a c konstans valós számot jelöl :) Lehet, hogy ezért nem esik le.


A cf azt jelenti hogy konstans számszor valamilyen függvényt úgy deriválom, hogy a függvényt deriválom majd megszorzom a konstansal.

2022. ápr. 27. 13:59
 8/8 anonim ***** válasza:

A két tétel nem ugyanarról szól, bár a másodikból levezetheő ez első. Leegyszerűsítve, az első csak annyit mond ki, hogy ha egy függvényt megszorzol egy konstanssal, akkor a függvény deriváltja is ugyanazzal a konstanssal fog szorzódni. Magyarul, csak a függvényt magát kell deriválnod, a konstans szorzó pedig ugyanaz marad. Kvázi "kiemeled" a konstans szorzót a deriváláson kívülre. Pl.:

(3 * sinx)' = 3 * (sinx)' = 3 * cosx.


Lineáris függvénynél gyakorlatilag elhagyod az x-et:

(5x)' = 5 * (x)' = 5

(—5x)' = —5 * (x)' = —5



A második tétel pedig két függvény szorzatának deriválásáról szól. Ennek egy speciális esete az első tétel, amikor is az két összeszorzandó függvény közül az egyik egy konstansfüggvény.

2022. ápr. 27. 14:14