Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Emelt matekos kérdés, hogy...

Emelt matekos kérdés, hogy kell kiszámolni a derivált segítségével a minimum/maximum térfogatát/területét/felszínét egy testnek?

Figyelt kérdés
Minden érettségiben előjön, és nem tudom, hogy hogy keressek rá a neten... Tanárom mindig egy deriváltat emleget, de azt nem tudom jól használni, sőt azt sem tudom, hogy hogyan keressek rá. Valaki tud küldeni egy linket, vagy egy oldalt, ahol elmagyarázzák?

2022. ápr. 21. 13:48
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
0%
A deriválás mióta érettségi tanagyag?
2022. ápr. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Be tudod linkelni a feladatot?
2022. ápr. 21. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Pontosíthatnád a kérdésedet... Esetleg írj konkrét példát!
2022. ápr. 21. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
52%
Itt elég sok ilyen feladatot találsz: [link]
2022. ápr. 21. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

Most éppen a 2015 májusi idegen nyelvű feladatsor 5. feladatáról beszéltem, de igazából eddig bármelyik feladatsort csináltam, előkerült...


Egy 40 cm × 25 cm-es kartonlapból kivágunk két egybevágó téglalapot, az ábrán ezek vonalkázva láthatók. A meg￾maradt kartonlapból ezután (a berajzolt

élek mentén) egy olyan téglatestet hajtogatunk, melynek magassága a kivágott

téglalapok rövidebb oldalával egyenlő.

a) Mekkora lesz a kapott téglatest

felszíne, ha a kivágott téglalapok

rövidebb oldala 2 cm-es?

b) Hogyan válasszuk meg a kivágott téglalapok rövidebb oldalának hosszát, ha azt

szeretnénk, hogy az elkészített téglatest térfogata maximális legyen? Mekkora a

maximális térfogat?

2022. ápr. 21. 14:36
 6/15 anonim ***** válasza:

Differenciálszámítás a becsületes neve a témakörnek, amiből majd jön a deriválás. Ehhez szükséged van koordinátageometriai ismeretekre (főként arra, hogy hogyan határozható meg adott két pont által meghatározott egyenes meredeksége), valamint határértékszámításra, illetve az alapvető algebrai műveletek -mint például a kiemelés- ismeretére.


Emelt szinten, amennyire tudom, csak a polinomok deriválásának gyakorlati jelentőségét kell tudni, azzal meg lehet határozni egyszerűbb testek felszínének, térfogatának a szélső értékét. Ehhez azt kell tudni, hogy egy belső differenciálható pont csak ott lehet(!) szélsőérték, ahol a differenciálhányados értéke 0, de még akkor sem biztos, tehát ez egy szükséges, de nem elégséges feltétel (erre tipikus példa az x^3 függvény az x=0 helyen, ugyanis ott a differenciálhányados értéke 0, mégsincs szélsőérék, mivel a függvény szigorúan montotn növő). Ezen kívül még szélsőérték lehet egy pont, ha


-ott folytonos, de nem differenciálható, például az |x| függvény az x=0 helyen,

-ott nem folytonos, de értelmezhető, például a {x}, vagyis a törtrészfüggvény az egészhelyeken,

-a pont a függvény egy szélső pontja, például az x^2 függvény esetén, ha az a [0;1] zárt intervallumon értelmezzük.

2022. ápr. 21. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
10%

Az az érzésem, teljesne értelmetlenül költjük rád a közpénzt, kérdező.

A deriválás nem atomtudomány, ráadásul te önként tanulod emelt szinten a matekot. Ezek szerint 2 éve a semmiért fizetjük a tanárt, a fűtést, egyáltalán mindent.

mi a fenének jársz te iskolába?

2022. ápr. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
91%
#7, milyen érzés a magas lóról leugatni másokat? ...
2022. ápr. 21. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Erről beszél a kérdező (12. oldal):


[link]


Ha a gyakorin akarsz megtanulni deriválni, az nem fog menni. De itt egy link:


[link]

2022. ápr. 21. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
13%

Azért szeretném némiképp helyretenni a 8-s álaszadót. Az nem magas ló, ha a tudatlanság, a közpénzen finanszírozott ostobaság, az órán szunyókálás és a nagy magyar elbutulásra felhívjuk a figyelmet. És ez nem magánügye sme a kérdezőnek, sem neked, te nyomorult szerencsétlen.

Kemény pénzt fizettünk azokért az órákért, amiken ez a SENKI szunyókált.

2022. ápr. 21. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!